ARCHÍV‎ > ‎

Aktuálně


Dagmar pecková a naši žáci ZUŠ

přidáno: 24. 1. 2019 4:21, autor: Marcel Lipták

Neutuchající zájem posluchačů o klasickou hudbu a příbuzné hudební žánry ve Frenštátě pod Radhoštěm potvrzuje skutečnost, že už sedmá koncertní sezona má rekordní počet abonentů.  Zahajovací koncert proběhl                                ve středu 16. ledna 2019 od 19.00 hodin ve velkém sále Domu kultury a hlavním účinkujícím byla velká osobnost české
operní scény Dagmar Pecková.
V rámci programu pomáháme talentům vystoupili před hlavním koncertním programem také žáci Základní umělecké školy ve Frenštátě pod Radhoštěm. Anežka Dudková (příčná flétna), Martina Kašpárková (hoboj), Jan Ondřejka (fagot) a Pavel Fojtík (klarinet) si pod vedením Marcela Liptáka a Michala Gemrota připravili skladbu Josefa Bönische Jazz Walzer a Rondino

Swingové Vánoce 2018 se konaly v duchu oslav 100. výročí republiky

přidáno: 23. 1. 2019 14:46, autor: Vladimír Vondráček

C:\Users\Radek\Desktop\49459810_2580123182014824_3481773259215601664_n.jpg  C:\Users\Radek\Desktop\48428938_2580120702015072_4785733555143573504_n.jpg  C:\Users\Radek\Desktop\48406059_2580139398679869_3786063407145287680_n.jpg


Jedenáctý ročník festivalu Swingové Vánoce se nesl v duchu oslav stého výročí založení Československa. Skvělá muzika v podání českých, slovenských i polských interpretů, udělování festivalových cen Ovcar i přítomnost prezidenta Masaryka, udělaly z této akce jednu z nevýznamnějších společenských událostí roku 2018. Swingové Vánoce patří k vánočnímu Frenštátu stejně jako příjezd svatého Martina na bílém koni. Festival swingové a jazzové hudby, ale také tance, skvělého vína i jídla a všech dobře naladěných lidí se odehrál 27. 12. v Kulturním domě ve Frenštátě pod Radhoštěm.


Posledních pět let stojí festival na osvědčené koncepci. Ta zahrnuje vždy hlavní téma dávající festivalu tvář vizuální i zvukovou. Letos se Swingové Vánoce přidaly k oslavám stoletého výročí založení Československa, ale jak je u tohoto festivalu obvyklé, šlo o oslavy pojaté osobitě, viděné v souvislostech s vývojem jazzové hudby. Překvapení čekalo návštěvníky hned po otevření budovy v 16:30, kdy ve foyer narazili na trikolorou orámovaný fotopoint, který měl tentokrát podobu pracovny. V ní seděl pohodlně usazen do křesla prezident Masaryk naslouchající produkci oblíbeného LAM Tria Ladi Kokeše nebo zbrusu nového saxofonového tria LašVaš. V tentýž čas už ovšem ve Swingové kavárně o patro výše hrála česko-polská formace Rosťa Hus Band a na malém sále trio Pavla Zemana, takže první pořádná dávka jazzu byla ihned zaručena!


Hlavní festivalový koncert na velkém sále se rozběhl krátce po 17:30. Koncert začal vidoeprojekcí, na níž samotné Československo vyprávělo příběh svého života od svého narození "císařským řezem" za pomoci otce Masaryka, až ke svému konci, kdy se zrodily dvě děti Česko a Slovensko. Úvod ale připomněl i stále aktuální myšlenky jeho zakladatele T. G. Masaryka, na něž navazoval také životní příběh Dalibora Norského, letošního nositele festivalové ceny OVCAR za přínos v oblasti šíření jazzu a swingu na Frenštátsku. Pan Norský nejen, že je svým narozením v roce 1931 pamětníkem velké části života Československa, ale je také celoživotním propagátorem masarykovských ideálů o demokracii založené na lásce k člověku, pravdě a spravedlnosti. Jak prohlásil konferenciér, dramaturg a autor scénáře Marian Friedl: „Protože jazz je hudbou dialogu a svobody, vy jste, pane Norský, sice nevědomky, ale pro jazz svými celoživotními postoji udělal opravdu hodně. Dokonce bych řekl, že jste duší pravý jazzový hudebník, který ctí myšlenku, že je třeba hrát tak, aby se druhým hrálo lépe“. Cenu Ovcar přijal Dalibor Norský z rukou prezidenta Masaryka, kterého představoval Petr Poštulka, nechyběli však ani krojovaní vlajkonoši, ředitelé organizačních složek Marian Žárský a Vladimír Vondráček a dokonce i mluvčí prezidenta Ovcárek (jinak ovčí maskot našeho festivalu). Celé toto úvodní vzpomínání doprovázel swingový dorost základní umělecké školy sdružený v kapele S-Band, jíž vede Jiří Pokorný.


Po předání festivalové ceny se již obrátila pozornost k hudbě slovenských hostů. Slovo konferenciéra nejprve osvětlilo proces přijímání jazzu v Československu, poté Peter Palaj Trio a zpěvačka Silvia Poprádiová zahráli a zazpívali písně z meziválečného a válečného období slovenských autorů. Nádherné starobylé písně provedené na vysoké úrovni, a s lehkou příměsí moderního jazzového jazyka, byly důstojným připomenutím rané jazzové historie na Slovensku. Po pauze následovalo povídání o tom, že jedním z mála, kdo za První republiky spatřoval v jazzu  hudbu s uměleckými ambicemi byl Jaroslav Ježek. Jeho písně vzniklé spoluprací s tandemem Voskovce-Werich pak přednesl zpěvák Ondřej Ruml a jeho doprovodná kapela Matej Benko Quintet. Tento projekt dokázal, že tyto známé písně lze zpracovat zcela soudobě a nic neztratí na svém půvabu. Navíc, jak připomněl zpěvák Ondřej Ruml, také texty těchto písní zůstávají stále aktuální a tím spíše by se měly i dnes zpívat.


Ale ani po koncertní části ještě festival nekončil. Hlavní sál se proměnil v tančírnu, na níž nejprve vystoupily žačky tanečního oboru ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm, po nich stepařské duo, a pak už se na parket vrhli všichni další účastníci, jimž k tanci hrála prvotřídní kapela SWINGALIA. Produkce samozřejmě pokračovala také ve Swingové kavárně, kde se k triu Rosti Huse přidala velká naděje jazzového zpěvu na severní Moravě Markéta Komarová. Pravý jazzový jam se odehrával na malém sále, na němž oněměli úžasem všichni zúčastnění, když se nástrojů chopili také muzikanty z kapely Mateje Benka a jazzové standardy zazpíval sám Ondřej Ruml!


To byl festival Swingové Vánoce 2018: plných osm hodin vyplněných nebývalou dávkou vysoce kvalitního jazzu, připomenutím podstatných myšlenek, z nichž se zrodilo Československo i douška jazzové historie. Kromě toho ale nabídl možnost si zatančit, popovídat si za zvuku krásné hudby i dát si skvělé víno pod taktovkou firmy Storica Enotria či vynikající jídlo z kuchyně Radniční restaurace.


A co říci závěrem? Festival takto funguje jen díky spolupráci MěKS a ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm, díky jejich zaměstnanců, ale především díky nebývalému nasazení obou ředitelů Mariana Žárského a Vladimíra Vondráčka. Festival je nevýdělečný, jeho hlavním posláním je přinést do Frenštátu špičkovou swingovou a jazzovou hudbu, o níž je stále větší zájem. Ale festival existuje také díky Vám, našim návštěvníkům a podporovatelům, a tak budeme velmi rádi za Vaše podněty k podobě festivalu v následujícím desetiletí. Kontakty naleznete na stránkách www.swingovevanoce.cz. Již za tohoto ročníku jsme zaslechli názor, že by bylo záhodno ještě více ubrat mluveného slova v koncertní části. Vezmeme-li však v úvahu, že během osmihodinového festivalu tvoří mluvená část zanedbatelných 45 minut, těžko si tuto radu vezmeme k srdci. Možná má ale někdo jiný lepší nápad?


foto: Zdeněk Sázovský


Marian Friedl

dramaturg festivalu

www.swingovevance.cz


Vánoční koncert zuš

přidáno: 3. 1. 2019 9:45, autor: Elena Janiczaková

Velký sál domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm, v úterý 18. prosince 2018, hostil Vánoční koncert naší ZUŠ.
V programu se představil jak taneční, tak hudební obor. Od sólových čísel, po komorní soubory a v neposlední řadě orchestry - představili naši žáci pestrý program v celé škále hudebních stylů.
Na závěr se ná
m představil Orchestr M band, který vede pan učitel Jiří Pokorný spojený s Houslissimem (vede paní učitelka Veronika Střálková) ve skvělém hudebním aranžmá, které bylo vyvrcholením celého vánočního koncertu naší ZUŠ.

Vánoční koncerty v domově hortenzie a v domě s pečovatelskou službou

přidáno: 17. 12. 2018 10:24, autor: Elena Janiczaková

Jak se již stalo pevnou tradicí, navštěvují žáci naší ZUŠ Domov Hortenzie  a DPS se svým vánočním programem. Tentokrát v pátek 14. prosince  zazněly krásné melodie v podání žáků - sólistů i našeho pěveckého sboru Senzaband, který vede paní učitelka Věra Marhevská.


Věříme, že tyto chvíle strávené s hudebními prožitky zpestřily páteční odpoledne nejen klientům Domova Hortenzie a DPS, ale i personálu domovů. Dík patří také učitelům, kteří program s žáky připravili.

Věžní hudba uvedla "Rybovku"

přidáno: 17. 12. 2018 6:41, autor: Marcel Lipták

Plný sál , potlesk ve stoje, více jak padesát účinkujících, dvouhodinový vánoční koncert, jehož hlavní částí byla proslulá Česká mše vánoční od Jana Jakuba Ryby. Takto to vypadalo ve čtvrtek 13. prosince 2018 ve velkém sále Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm na závěr šesté sezony abonentních koncertů. Na samotný úvod přivítala zcela zaplněný sál Domu kultury Věžní hudba ZUŠ Frenštát pod vedením Jiřího Pokorného, která vystoupila v rámci programu "Pomáháme talentům". 

česko zpívá koledy 2018

přidáno: 17. 12. 2018 6:25, autor: Marcel Lipták   [ aktualizováno 17. 12. 2018 6:26 ]

V letošním roce se  náš pěvecký sbor Senza Band pod vedením paní učitelky Věrky Marhevské opět úspěšně zapojil k celorepublikové akci Česko zpívá koledy. 

věžní hudba uvedla dalšího držitele ceny svatého martina

přidáno: 26. 11. 2018 7:33, autor: Marcel Lipták

Ve čtvrtek 22. listopadu 2018 v 17 hodin předal v reprezentativních prostorách muzea 
za zvuku fanfár Věžní hudby Základní umělecké školy ve Frenštátě p.R. 
starosta města Frenštátu pod Radhoštěm Miroslav Halatin
"Cenu svatého Martina" fotografovi a sportovci Rudolfovi Jarnotovi. 
Cena svatého Martina je udělována Městem Frenštát pod Radhoštěm významným osobnostem
kulturního a společenského života už od roku 1992. 

zuška otevřená seniorům

přidáno: 15. 11. 2018 7:09, autor: Marcel Lipták   [ aktualizováno 15. 11. 2018 7:26 ]

V rámci Svátku seniorů a Happeningu JsemLaskavec otevřela Základní umělecká škola ve Frenštátě pod Radhoštěm ve spolupráci s Městem Frenštát p.R. dveře pro všechny seniory, aby si přišli zažít umělecké aktivity na ZUŠce. Desítce zvídavým seniorům se naskytla příležitost seznámit se , jaké je to být tanečník, výtvarník nebo hudebník a poznat prostředí, kde se v tomto umění vzdělávají jejich vnuci.

Na frenštátskjé ZUŠce proběhl seminář s akordeonistou Stanislavem Samuelem Raškou

přidáno: 15. 11. 2018 3:23, autor: Vladimír Vondráček

26. října se konal seminář s akordeonistou S. S. Raškou, který se věnuje jak pedagogické, tak interpretační i skladatelské činnosti. Pochází z našeho kraje a v současnosti žije a pracuje se svoji ženou v Praze na Žižkově, kde se věnuje zejména vzdělávání dospělých ve hře na akordeon. Mimo to koncertuje a propaguje svůj nástroj akordeon a také skladby, které pro něj píše. U nás na ZUŠce prezentoval kromě těchto témat také používání programu MuseScore, který sám velmi aktivně a denně využívá a jelikož je program zdarma, doporučuje jeho využití všem, kteří potřebují pracovat s notovými zápisy. Na semináři se sešlo 8 účastníků a byli velmi spokojeni. Průběh semináře nakonec byl takový, že vzhledem k zájmu o využívání programu MuseScore (všichni účastníci byli pedagogové ZUŠ) zabral tento blok většinu času semináře a účastníci se věnovali také aktivně práci s programem na vlastních počítačích. Zkrátka seminář se setkal s velmi dobrými ohlasy a je plánováno pokračování v lednu 2019.

setkání seniorů trojanovic

přidáno: 19. 10. 2018 3:16, autor: Elena Janiczaková   [ Aktualizováno 28. 10. 2018 0:50 uživatelem Marcel Lipták ]

Pravidelnou podzimní akci, kterou pro své seniory obec Trojanovice pořádá oživila vystoupení Věžní hudby (pod vedením Jiřího Pokorného), tanečního oboru (pod vedením Adrieny Bordovské) a pěveckého sboru Senzaband (pod vedením Věry Marhevské, klavírní doprovod Marcel Lipták).

Jak vystoupení dopadlo snad nejlépe vystihují slova paní Hany Dorotíkové, kterou si dovolím citovat:
Všichni byli nadšeni výkony dětí a neustále jsem kolem sebe slyšela jak to bylo krásné, děti šikovné a že tak bohatý program dosud nezažili. Na konci večera si nikdo ani nevzpomněl na problémy s ozvučením, které jsme měli, protože pan Lipták změnil pořadí čísel, ...

V Trojanovicích i ve Frenštátě je kulturní laťka vysoko a já jsem na to hrdá. Jsem hrdá na děti, které se to naučili, na učitele, kteří jim to dokázali předat a na nás všechny, že jsme to zvládli.

Za seniory a Sbor pro občanské záležitosti v Trojanovicích

Hanka Dorotíková

1-10 of 212