ARCHÍV‎ > ‎

Aktuálně


Frenštátští muzikanti nominováni na cenu Anděl 2017!

přidáno: 6. 2. 2018 4:56, autor: Vladimír Vondráček   [ Aktualizováno 6. 2. 2018 11:45 uživatelem Marian Šidlo Friedl ]

Již po sedmadvacáté se budou letos udělovat ceny České hudební akademie a letos poprvé se v nominacích objevili také muzikanti z Frenštátu pod Radhoštěm. V kategorii FOLK, která nově zahrnuje také původní kategorii world music, je totiž nominováno album Beránci a vlci vydané začátkem roku 2017 u vydavatelství Indies Scope. Jeho autorem a producentem je učitel ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm Marian Friedl (www.marianfriedl.cz) a jde o jeho osobní vizi moravské world music v podobě 60minutové attaca suity vycházející z lidové hudby východní Moravy. Suita obsahuje původní lidové písně v osobitém aranžmá i Friedlovy skladby a tématicky se zabývá průzkumem hranic mezi protiklady.

Na realizaci se podílelo 25 muzikantů z širokého žánrového spektra. Účinkuje zde trio Jitky Šuranské, Ženský sbor z Kudlovic, Sdružení nezávislých jazzmenů (v němž figuruje také absolvent frenštátské ZUŠ Martin Kocián!) a dále frenštátská kapela RukyNaDudy zaměřená na archaické styly hry a hudební nástroje z Beskyd (www.rukynadudy.cz).

Připomeňme ještě, že Marian Friedl byl součástí dvou nominovaných alb již v loňském roce. Byly to Jitka Šuranská Trio – Divé husy (Indies Scope 2016) a Jiří Slavík – Mateřština (Animal Music 2016). Album Mateřština nakonec získalo cenu Anděl 2016 v kategorii world music.

Hudební ceny Anděl 2017 budou předány v pražském Foru Karlín 20. března, ceremoniál bude přenášet Česká televize.

Blíže k CD Beránci a vlci (Indies Scope 2017): www.indies.eu/alba/3448/beranci-a-vlci/

Hvězdní FRAGILE skvěle bavili frenštátské publikum

přidáno: 31. 1. 2018 10:41, autor: Elena Janiczaková

V úterý 23. ledna 2018 ve velkém sále Domu kultury, od 19 hodin, hudební uskupení FRAGILE svým vyprodaným koncertem zahájili šestou koncertní sezonu ve Frenštátě pod Radhoštěm.
 
V rámci pr
ogramu pomáháme talentům, vystoupila v samotném úvodu koncertu žákyně naší ZUŠ , hráčka na příčnou flétnu, Anežka Dudková,  za klavírního doprovodu Martiny Hanákové.
Anežka Dudková, pod vedením svého pana učitele Marcela Liptáka zahrála Thema a variace op. 47 od Joachima Andersena.

Dotazník pro rodiče a zákonné zástupce ohledně WiFi připojení v budově školy

přidáno: 31. 1. 2018 7:29, autor: Vladimír Vondráček   [ aktualizováno 31. 1. 2018 7:39 ]

Po novém roce jsme rozeslali všem rodičům a zákonným zástupcům dotazník ohledně neomezeného WiFi připojení v budově školy.
V poslední době pozorujeme, že WiFi signál přístupný veřejnosti v prostorách školy přináší pravidelné hraní online aplikací zejména u chlapců na chodbách školy, v létě také před školou. Na chodbách školy pak je díky tomu zvýšený hluk i obsazená místa k odpočinku na pohovkách a židlích. Prostřednictvím dotazníku jsme tedy chtěli znát názor rodičů. Vrátilo se nám 138 odpovědí s výsledky uvedenými níže.

Děkujeme tedy všem respondentům za projevený názor i spoustu komentářů. Zavedeme časově omezené připojení, které umožní vyřízení nejnutnějších potřeb (10 minut), po kterém bude účastník na 35 minut odpojen a uvidíme, co toto nastavení přinese v praxi. Děkujeme za spolupráci - s přáním krásných zimních dní Vladimír Vondráček - ředitel školy.

vánoční koncert zuš frenštát pod radhoštěm

přidáno: 9. 1. 2018 12:18, autor: Elena Janiczaková   [ aktualizováno 9. 1. 2018 12:45 ]

Letos až po bronzové neděli, 19. prosince, se Frenštátské kino opět rozeznělo příjemnými tóny vánočního koncertu naší ZUŠ.
Program koncertu měl spoustu různorodých vystoupení a vyplnil i s přestávkou přesně dvě hodiny hudebního proudu, prokládaného několika tanečními čísly. Krásné melodie z pohádkových filmů, např. Biely koň a Hádej daly vyniknout ladnému pohybu tanečnic.
Nesmíme opomenout hudební obor a různorodé soubory.

Houslissimo nám zahrálo mimo jiné Krásnou melodii Ave Maria (aranže si rozepisovala paní učitelka Veronika Střálková sam
a). Klarinetový soubor pod vedením pana učitele Michala Gemrota zahrál skladbu Amerika Leonarda Bernstaina. Kytarový soubor pod vedením paní učitelkyVěry Benešové zahrál svěží skladby Pizzikato polka a El Vito.
A tak bychom mohli jmenovat dál a dál.
Pěvecký sbor Senzaba
nd se dále rozrůstá, na pódiu zabere celý prostor a na zvuku sboru je to znát. Letos se představil s písněmi Prosinec, Kom a Koníčku můj.
Vánoční koncert měl příjemný, rychlý spád. Od úvodu, který zajistila Věžní hudba, až po samotný závěr koncertu, kde se postupně představili sólisté i dvě  kapely: Kapela ze zlata a Dobrá kapela (pod vedením R. Huse). Závěr patřil  Swingovému  a Muzikálovému orchestru (pod vedením J. Pokorného).
Závěrečná skladba Let it go z Ledového království dala připomenout  malým i velkým, že zimní vánoční čas plný pohádek je už za dveřmi.
Na závěr tleskalo úplně plné kino, neboť letošní vánoční koncert se opravdu výborně povedl.

Vystoupení na festivalu souznění

přidáno: 9. 1. 2018 4:32, autor: Elena Janiczaková   [ aktualizováno 9. 1. 2018 12:42 ]

Závěr devatenáctého ročníku festivalu Souznění se uskutečnil ve Frenštátě pod Radhoštěm v neděli 17. prosince 2017. Od 15:00 se dveře zdejšího kulturního domu otevřely pro návštěvníky předvánočního jarmarku. Ve foyer byla ke zhlédnutí celá řada frenštátských hudebních a pěveckých souborů. Naši Zušku reprezentoval houslový soubor Houslissimo, pod vedením paní učitelky Veroniky Střálkové a pěvecký sbor Senzaband, pod vedením paní učitelky Věry Marhevské. 

Úderem osmnácté hodiny pak ve velkém sále kulturního domu začal slavnostní Galakoncert, který uváděl moderátor Radek Erben. Jako první se na pódiu představil domácí pěvecký sbor Senzaband. Nutno podotknout, že večerní program se natáčel Ostravským rozhlasem a posluchači měli možnost ještě jednou se hudebně pokochat na 1. svátek vánoční na vlnách Českého rozhlasu.

Vánoční koncerty pro klienty Domova Hortenzie a Domu s pečovatelskou službou

přidáno: 9. 1. 2018 4:21, autor: Elena Janiczaková   [ aktualizováno 9. 1. 2018 12:28 ]

V pátek 15. prosince proběhly již tradiční Vánoční koncerty pro klienty Domova Hortenzie a Domu s pečovatelskou službou.Vystoupili na nich žáci hudebního oboru, pěveckého oddělení a pěvecký sbor Senzaband. Program koncertů byl tradičně velmi pestrý. Zahrnoval sólová pěvecká čísla i vysto
upení našeho pěveckého sboru Senzaband, pod vedením paní učitelky Věry Marhevské, s klavírním doprovodem našeho pana ředitele Vladimíra Vondráčka.
  Sólová čísla střídala vystoupení mladších i starších zpěváků sboru. 
Všem žákům se vystoupení moc povedlo a byli odměněni spontánním potleskem.
Věříme, že našimi koncerty jsme prozářili prosincové předvánoční odpoledne nejen všem klientům Domova Hortenzie a Domu s pečovatelskou službou, ale i jejich obětavému personálu..

česko zpívá koledy

přidáno: 9. 1. 2018 4:16, autor: Elena Janiczaková   [ aktualizováno 9. 1. 2018 12:27 ]

Program předcházející samotnému společnému zpívání koled trval asi hodinu a půl. Představily se různé soubory působící v našem městě.
Pěvecký sbor Senza Band  z naší ZUŠ pod vedením paní učitelky Věrky Marhevské zazpíval několik krásných vánočních písní a koled, které na klávesy doprovodil pan ředitel Vladimír Vondráček.
Zazněly písně Prosinec, Kom, Koníčku můj,a další.
Přesně v 18 hodin
začala hrát cimbálová muzika Valašský Vojvoda pod vedením Zdeňka Tofla první z šesti připravených koled. Zároveň s cimbálovou muzikou byly na pódiu nastoupeny všechny sbory, i náš pěvecký sbor Senza Band a před nimi stál sbor největší, tvořený několika stovkami návštěvníků. Ti všichni společně zazpívali koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Veselé vánoční hody, Pásli ovce valaši a Vánoce, Vánoce přicházejí.
Akce je celorepublikově pořádána už sedmým rokem a jejím cílem je spojovat lidi v celé naší zemi. Přináší také radost ze společného setkávání se a zastavení v dnešní uspěchané době. A přesně to bylo vidět na návštěvnících frenštátského společného zpívání koled, kteří na náměstí dorazili a s úsměvem na tváři si s chutí zazpívali a naladili se na předvánoční atmosféru.

Swingové Vánoce oslavily 10. výročí s velkou parádou

přidáno: 31. 12. 2017 2:33, autor: Vladimír Vondráček   [ aktualizováno 18. 1. 2018 9:05 ]

Desátý jubilejní ročník hudebního festivalu Swingové Vánoce se uskutečnil ve velkém sále domu kultury ve Frenštátě pod Radhoště ve středu 27. prosince.  Téměř stovka účinkujících a přes pět stovek návštěvníků si naplno užilo bohatý program. Swingové Vánoce se letos nesly ve sportovním duchu a to doslova. Během téměř dvě a půl hodiny trvající Beskydské jazzové štafety se ve velkém sále na dvou pódiích představilo osm kapel a orchestrů. Tato hlavní koncertní část festivalového programu vygradovala aplausem ve stoje při závěrečných tónech kapely Purple Is The Color s vynikajícím frenštátským kontrabasistou Martinem Kociánem. Po skončení skončení hlavní koncertní části si spokojení návštěvníci festivalu užívali všechny tři festivalové scény se skvělou muzikou, gastro zázemím a mnohdy i v tanečních swingových kreacích až přes půlnoc noc.

  

Letošní Swingové Vánoce slavily desáté jubileum společně s celou plejádou místních kapel a orchestrů, které je na jejich cestě provázely - některé, jako například Hot Club Fren nebo Swingtime Band Martina Svobody, od samého počátku. Spolu s kapelami se na hlavním pódiu představila řada osobností, které jsou se Swingovými Vánoci neodmyslitelně spjaty: Pavel Trubač, Laďa Pilař, Jiří Pokorný, Marian Friedl, Marian Žárský či Vladimír Vondráček. V úvodu koncertu pak nechybělo také již tradiční předávání ceny OVCAR 2017, které letos obdrželi původci myšlenky Swingových Vánoc Jiří Pokorný, Petr Poštulka a Pavel Pístecký. Hlavní koncertní část festivalového programu vygradovala aplausem ve stoje při závěrečných tónech kapely Purple Is The Color s vynikajícím frenštátským kontrabasistou Martinem Kociánem. Poté si všichni kapelníci z pódia odnesli jubilejní láhev vína i pamětní medaili a festival pokračoval svým doprovodným programem až do půlnoci.

Swingová tančírna probíhala po celou dobu festivalu jak na malém sále, tak pod hlavním pódiem ve velkém sále, kde dva až tři páry tanečníků držely v průběhu koncertu pomyslnou štafetu ve swingovém tanci. Tradiční špičkovou gastro-nabídku pod taktovkou Restaurace Radniční doplnil opět italský koutek s nabídkou výborného vína, salámů i sýrů. Tomáš Gardelka pak zachycoval rozpoložení účastníků festivalu ve Swingovém fotokoutku, kam byla umístěna také unikátní výstava fotek z předchozích devíti ročníků festivalu. Swingovou kavárnou zněla až do půlnoci produkce tradičnějších podob jazzu v podání Zbyňka Ternera a LAM Tria. V malém sále se naproti tomu hrál soudobý jazz v podání vycházejících hvězd evropské jazzové scény Simona Raaba, Martina Kociána, Štěpána Flagara a Michala Wierzgoně. Zkrátka desáté Swingové Vánoce nabídly pořádnou porci muziky i tance a dopřály ve skvělém zázemí kulturního domu všem pěti stům návštěvníků i téměř stovce účinkujících nezapomenutelné zážitky. Vivat Swingové Vánoce 2018!


foto - David Šrubař

fotogalerie je zde

www.swingovevanoce.cz


Vladimír Vondráček, Marian Žárský a Marian Friedl

Swingové Vánoce 2017


Vánoční koncert ve velkém sále Domu kultury

přidáno: 7. 12. 2017 9:46, autor: Elena Janiczaková   [ aktualizováno 7. 12. 2017 9:48 ]

Vánoční koncert ve velkém sále Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm 3. prosince 2017 završil v pořadí už pátou abonentní sezonu. Pořadatelé museli na poslední chvíli vyřešit změnu programu, způsobenou náhlým onemocněním hlavního interpreta Štefana Margity. Jeho vystoupení tedy přesunuli na 8. dubna 2018, ale samotný prosincový koncert nezrušili.
 O samotný úvod koncertu se postaral pěvecký sbor ZUŠ SenzaBand pod vedením paní učitelky Věry Marhevské.

Cenu svatého Martina získaly dvě osobnosti folklorního hnutí na Frenštátsku

přidáno: 7. 12. 2017 9:43, autor: Elena Janiczaková   [ aktualizováno 7. 12. 2017 12:32 ]

Petr Michna a Vojtěch Stříž, patří k nestorům folklorního hnutí na Frenštátsku. Za jejich dlouholetou činnost v oblasti lidové kultury, propagaci regionu a neúnavnou práci s mládeží jim ve čtvrtek 30. listopadu 2017 udělilo město Frenštát pod Radhoštěm nejvyšší ocenění Cenu sv. Martina. Slavnostní akt předání ceny proběhl již tradičně v reprezentativních prostorách frenštátského muzea.
Ceremoniál předání Ceny sv. Martina byl slavnostně zahájen ve výstavní síni muzea Slavnostní fanfárou Věžní hudby z naší ZUŠky. Pan učitel Jiří Pokorný nejen toto seskupení pedagogicky vede, ale je  i autorem většiny repertoáru Věžní hudby.

1-10 of 183