ARCHÍV‎ > ‎Aktuálně‎ > ‎

Cimbálový podvečer

přidáno: 8. 4. 2014 1:10, autor: Vladimír Vondráček   [ aktualizováno 8. 4. 2014 1:10 ]
V úterý 25. dubna proběhlo v sále ZUŠ mezikrajové setkání mladých cimbalistů. Vzhledem k pohodové atmosféře a připravenému občerstvení, o které se postarali rodiče „domácích“ Frenštátských a Kunčických žáků, by se tento koncertík mohl klidně nazvat „ cimbálovým čajem o páté“. Přízvisko „mezikrajové“ získalo odpoledne tím, že na něm vystoupili – kromě domácích žáků naší hudební školy – také žáci zlínské ZUŠ Morava, její další pobočky v Liptále a nemohli chybět ani hosté se spřátelené cimbálové třídy paní učitelky Bronislavy Dočkalové z Rožnova po Radhoštěm. O ostatní cimbalisty, stejně jako o průvodní slovo, se pedagogicky postaral Jaroslav Kneisl.

Vzhledem k tomu, že cimbalisté nemají moc častou příležitost si společně zahrát a také se poznat, mám rád takovéto stmelovací koncerty. Jedná se o určitý cíl, ke kterému mohou žáci směřovat a následně je také podstatná motivace hrou některým ze starších a již zdatnějších spolužáků. Vzhledem k tomu, že nás cimbalistů je na hudebkách vždy jen několik, tak je potřeba se občas potkat a navzájem si zahrát. Takto odůvodnil setkání učitel Kneisl.

Na koncertě vystoupili ti nejmladší cimbalisté i jejich zkušenější spolužáci. Publikum, které bylo vesměs složeno z rodičů, prarodičů a příznivců tohoto nástroje, si také společně zazpívalo a mělo tu čest být u premiéry většiny skladeb. Protože právě zde předvedli cimbalisté svou naučenou skladbu poprvé na veřejnosti.

Taková setkání jsou podstatná i pro nás kantory, neboť v porovnání s dalšími třídami a metodami můžeme zdokonalovat ty své. A o to jde především, neboť vzdělání je nikdy nekončící činnost! Děti si koncert užili, publikum bylo potěšené a teď už se – snad všichni – těší na další koncert. Příště zase někde jinde, protože pro přespolní jde také o výlet. Dodává Kneisl, jednohlasně s rožnovskou kolegyní Dočkalovou. 

Cimbálový podvečer


Comments