ARCHÍV‎ > ‎Aktuálně‎ > ‎

Frenštátský klavírní festival přišel na svět s velkou slávou

přidáno: 29. 4. 2013 14:21, autor: Vladimír Vondráček   [ aktualizováno 30. 4. 2013 6:20 ]

Po ročních přípravách se v pátek 26. dubna 2013  probudil v plenkách zbrusu nový frenštátský klavírní festival pod záštitou Martina Kasíka, frenštátského rodáka a absolventa místní Základní umělecké školy. Právě Martin Kasík byl iniciátorem myšlenky přivézt do Frenštátu významné osobnosti světa hudby a dopřát místnímu publiku energii hudby, které zasvětil svůj život.

Hned na začátku festivalového programu v pátek 26. dubna pozdravil z pódia návštěvníky jeho ředitel Vladimír Vondráček a poděkoval patronovi celé akce Martinovi Kasíkovi, kterému poté patřilo úvodní slovo. Martin se skromností sobě vlastní na slova chvály reagoval "přátelé, jak už řekl Albert Einstein … za každým úspěchem stojí jedno procento inspirace a 99 procent píle. Přeneseno k organizaci Frenštátského klavírního festivalu, já jsem oním jedním procentem. Těch 99 procent leží na bedrech tady Vládi Vondráčka a jeho týmu." Poté se už rozezněly struny krásného koncertního křídla, zapůjčeného právě pro nový festival firmou Black&White, v sále kina pod rukama Martina Kasíka, k němuž se přidal excelentní houslista Roman Patočka. Tito dva muzikanti doslova uchvátili frenštátské publikum, které na konci koncertu aplaudovalo oběma umělcům potleskem ve stoje a vyžádalo si přídavek. Sál frenštátského kina byl příjemně zaplněný a atmosféra byla velmi uvolněná a vnímající.

 

Dobrý začátek celého festivalu se podařil a organizátoři se s chutí pustili do sobotního programu, který nabízel veřejnou výuku ve formě masterclass pod vedením Martina Kasíka a také vernisáž ojedinělé výstavy Dominika Petra, který přivezl do Frenštátu zajímavé portréty významných klavíristů a hudebních skladatelů. Dominik Petr při samotné vernisáži uvedl: "Maluji své obrazy při poslechu hudby skladatelů a interpretů, které ztvárňuji a tedy samotná hudba a niterné prožitky evokují můj tvůrčí projev. Obrazy jsou svázány velmi intenzivně s hudebním proudem". Po samotné vernisáži ve foyer kina, pak následoval koncert posluchačů ostravské a pražské konzervatoře, který vyvolal v publiku zasloužené ovace. Účastníci lekcí s Martinem Kasíkem vyjadřovali své potěšení z celého průběhu sobotního programu, kdy také vystoupali na věž frenštátské radnice, kde se jim naskytl nádherný pohled na město a jeho okolí - " … jsme opravdu unešeni nejen z obou povedených koncertů, ale i z masterclass a celého doprovodného programu festivalu"."Všichni se těšíme na zítřejší nedělní závěrečný koncert festivalu, který si s již vydařeným programem jistě nic nezadá" poznamenal v sobotu večer na rautu v sále ZUŠ po koncertě Vladimír Vondráček.

A měl pravdu, neboť nedělní koncert opět u posluchačů evokoval aplaus ve stoje poté, co na pódiu mistrně předvedli své skladby nejprve Martin Kasík s cellistou Jiřím Bártou a ve druhé polovině programu také s Romanem Patočkou v klavírním triu, když zněly tóny z Dvořákových Dumek.


Nový festival je tedy na světě a jeho křest proběhl za velkého diváckého zájmu opravdu bravurně. Budeme se tedy těšit na další ročníky, které budou - jak se dohodli hlavní aktéři Martin Kasík a Vladimír Vondráček, probíhat ve dvouletém cyklu. Máme se na co těšit, neboť laťka je nastavena po všech stránkách velmi vysoko, a to je pro kulturní život Frenštátska jenom dobře.Základní umělecká škola
Tyršova 955, 744 01 Frenštát p. R.
IČ: 62330357
tel. (+420) 556 835 701
e-mail: 
zus.frenstat@tiscali.cz
osobni: 
reditel@zusfrenstat.cz
www: 
www.zusfrenstat.cz

 

foto: Martin Buryan a Vladimír Vondráček

2013-04-26 Klavírní festival
Comments