ARCHÍV‎ > ‎Aktuálně‎ > ‎

Frenštátští muzikanti nominováni na cenu Anděl 2017!

přidáno: 6. 2. 2018 4:56, autor: Vladimír Vondráček   [ Aktualizováno 6. 2. 2018 11:45 uživatelem Marian Šidlo Friedl ]
Již po sedmadvacáté se budou letos udělovat ceny České hudební akademie a letos poprvé se v nominacích objevili také muzikanti z Frenštátu pod Radhoštěm. V kategorii FOLK, která nově zahrnuje také původní kategorii world music, je totiž nominováno album Beránci a vlci vydané začátkem roku 2017 u vydavatelství Indies Scope. Jeho autorem a producentem je učitel ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm Marian Friedl (www.marianfriedl.cz) a jde o jeho osobní vizi moravské world music v podobě 60minutové attaca suity vycházející z lidové hudby východní Moravy. Suita obsahuje původní lidové písně v osobitém aranžmá i Friedlovy skladby a tématicky se zabývá průzkumem hranic mezi protiklady.

Na realizaci se podílelo 25 muzikantů z širokého žánrového spektra. Účinkuje zde trio Jitky Šuranské, Ženský sbor z Kudlovic, Sdružení nezávislých jazzmenů (v němž figuruje také absolvent frenštátské ZUŠ Martin Kocián!) a dále frenštátská kapela RukyNaDudy zaměřená na archaické styly hry a hudební nástroje z Beskyd (www.rukynadudy.cz).

Připomeňme ještě, že Marian Friedl byl součástí dvou nominovaných alb již v loňském roce. Byly to Jitka Šuranská Trio – Divé husy (Indies Scope 2016) a Jiří Slavík – Mateřština (Animal Music 2016). Album Mateřština nakonec získalo cenu Anděl 2016 v kategorii world music.

Hudební ceny Anděl 2017 budou předány v pražském Foru Karlín 20. března, ceremoniál bude přenášet Česká televize.

Blíže k CD Beránci a vlci (Indies Scope 2017): www.indies.eu/alba/3448/beranci-a-vlci/
Comments