ARCHÍV‎ > ‎Aktuálně‎ > ‎

Jubilejní Swingové Vánoce slavily velký úspěch

přidáno: 7. 1. 2013 14:16, autor: Vladimír Vondráček   [ aktualizováno 15. 1. 2013 13:42 ]

 
Hudební festival Swingové Vánoce se 27. prosince ve Frenštátě pod Radhoštěm konal už popáté. S tímto festivalem je to stejné jako s vínem - léty zraje a získává na kvalitě. Bez přehánění se dá říci, že značné úsilí pořadatelů se vyplatilo a letošní Swingové Vánoce opět posunuly laťku kvality o notný kus výše. Vedle regionálních stálic, které se na Swingovkách představují každoročně, poctilo svou účastí letošní jubilejní ročník hned několik hvězd. Celkem se na festivalu ve dvou hudebních blocích ředstavila téměř stovka muzikantů a zpěváků. Pořadatelé pro návštěvníky připravili také bohatý doprovodný program a úplnou novinkou byla velkoplošná projekce na hlavním pódiu, takže na muzikantské dění bylo vidět hezky z blízka.

Hlavní zásluhu na bezchybné dramaturgii festivalu, který šlapal jako hodinky měl především Marian Friedl. Ten se také ujal role moderátora a o půl šesté večer celý festival stylově zahájil. Málokdo z téměř pětisetšedesáti diváků čekal, že první, co z pódia zazní, bude dřevěná píšťala, na kterou hraje moderátor oděný do pasteveckého kroje a vedle něj poskakuje maskot festivalu - swingová ovce. Marian hned poté, co odložil nástroj a uchopil mikrofon, vysvětlil, že jeho role swingujícího bači v souvislosti se swingovou ovcí a Frenštátem není vůbec nahodilá. Poté zazněla rána a diváky ve velkém sále domu kultury doslova zasypal příval modrobílých konfet. Swingové Vánoce 2012 byly zahájeny. Jako první se publiku představili domácí. Vynikající Swing Time Band Martina Svobody se zpěváky Lindou Blažkovou a Jeníkem Hilšerem. Po nich následovala žhavá hudební nálož v podání komorní formace holdující gypsy jazzu známá jako Hot Club Fren. První programový blok uzavřel frenštátský swingový guru Laďa Pilař se svým SwingBen Bones a speciálním hostem, kterým nebyl nikdo jiný než famózní trobónista Mojmír Bártek. Ten je skutečnou hudební legendou a široké swingové veřejnosti je znám ještě z dob, kdy vystupoval s orchestrem Gustava Broma. Byl to pohled vskutku nevídaný - vidět vedle sebe na jednom pódiu osm pozounistů tří generací, kteří si to pořádně užívali. Publikum jim to potom také pěkně spočítalo a odměnilo je nekonečným potleskem.

Následovala půlhodinová přestávka, během které se návštěvníci festivalu mohli občerstvit, dát si kafíčko ve swingové kavárně, vyfotit se ve stylovém fotokoutku anebo si užívat pohodovou atmosféru setkání se známými ve vstupním foyer domu kultury, kde jim hráli na klavír Pavel Trubač a Honza Kavka. 

Swingové Vánoce 2012 - sestřih


Druhý hudební blok patřil hostům. Po přestávce pohodlně a s přehledem posluchače usadil do židlí zpěvák z velkým „Z“ Zbyněk Terner s trojicí ostřílených muzikantů, kteří hrají pod jménem Joe After Trio. Zbyňkův hlas, jeho noblesní vystupování i bezprostřední kontakt s publikem - to vše okořeněno luxusním hudebním doprovodem bylo přesně tím, co mají lidé na Swingových Vánocích rádi. „ Vůbec jsem netušila že je z Rožnova, tohle bylo vynikající, připadala jsem si jako by mi zpíval Sinatra“, svěřila se hned po vystoupení jedna z divaček. Dalším skvělým sólistou nebo lépe řečeno sólistkou, byla slovenská pěvačka Sisa Feherová. Tu si pozval jako hosta Pavel Písecký se svým Big Bandem. Není žádnou novinkou, že jsou tito kopřivničtí muzikanti na Swingovkách vždy vítaní a sklízejí zasloužené ovace. O to větší byla zvědavost, co předvedou ve spojení se Sisou. Ve zkratce – byla to smršť. Sisa Feherová ve chvíli, kdy vstoupila na pódium, dokonale klamala tělem. Drobná ostýchavá slečna v obležení bigbandu na první pohled působila poněkud ztraceně. Ovšem jen do doby, než uchopila mikrofon do ruky a začala zpívat. Svým temperamentem a hlasovým projevem během první půlminuty publikum přesvědčila, že na pódiu stojí zpěvačka s velkou budoucností. Mnozí z návštěvníků festivalu označili vystoupení Big Bandu Pavla Píseckého a Sisy Fehérové za skutečný programový vrchol.

Swingové Vánoce 2012 - foto Lucie Říčná a Martin Buryan


Před posledním hudebním číslem poslechové části Swingových Vánoc 2012 ale přišlo na řadu ještě losování tomboly, kterého se ujali hlavní organizátoři festivalu Vladimír Vondráček, ředitel festivalu a ZUŠ ve Frenštátě pod Radhoštěm a Marian Žárský, ředitel Městského kulturního střediska. Celkem jedenáct zážitkových cen věnovaných sponzory postupně našlo své majitele z řad publika. No a poté přišla na řadu velká sláva. Slavnostní přípitek k pátému výročí festivalu a přání do dalších let. Vše se spustilo ve chvíli, kdy oba pánové na pódiu za hudebního doprovodu bouchli láhev bačasektu. Jakmile vyletěl špunt, vyskočila z velkého třípatrového dortu, který stál po celou dobu u pódia, swingová ovce. Maskot festivalu vystřelil z konfetovacího děla a z hrany hlavního pódia vyšlehly ohňovéfontány. Následoval nadšený aplaus publika. „Chtěli bychom poděkovat všem, kdo se na vzniku a organizaci této výjimečné akce podíleli. Je dobře, že si tento festival děláme po svém a hlavně pro sebe. Největší poděkování si ale zasloužíte vy, věrní příznivci Swingových Vánoc. Jen díky vám a vaší přízni mohl tento festival vyrůst a dospět doletošního jubilea. Mnoho zdaru festivalu Swingové Vánoce do dalších let“ - tak zněl přípitek. Závěr hudební poslechové části letošních Swingovek patřil skutečným profíkům – formaci Vlastík Šmída Band a jejich dvěma hostům, jejichž jména jsou samy o sobě zárukou profesionality a prvotřídní kvality. Zpěvák Martin Chodúr a fenomenální saxofonista Michal Žáček obklopeni skvělými jazzovými muzikanty zkrátka nemohli zklamat a po skončení koncertního programu ukázali mnoha z přítomných velmi šikovných hudebníků, že hrát se dá ještěmnohem, mnohem lépe. Právě mladí muzikanti měli po skončení hudebního programu jedinečnou možnost zahrát si s těmito profíky při muzikantském jamu ve swingové kavárně.

„I když je hlavní hudební program letošního festivalu za námi, Swingové vánoce zdaleka nekončí. Zde na velkém sále proběhne předtančení tanečního oboru Základní umělecké školy a hned poté se můžete těšit na taneční vystoupení skvělé taneční skupiny Oldies z Hranic na Moravě. Naši mílí hosté budou mít pro vás zde na parketu krátký taneční workshop, při kterém se naučíte, jak se správně na swingovou muziku hýbat“ - těmito slovy uvedl Marian Friedel poslední závěrečnou část programu, která se už nesla ve spontánní atmosféře. Zatím co se mnozí z návštěvníků učili swingové kroky ve velkém sále, jiní sledovali společný jam muzikantů ve swingové kavárně. Swingové Vánoce 2012 takto nenuceně a přirozeně dožily až do druhé hodiny po půlnoci. Přesně za rok se všichni příznivci swingu mohou těšit na šestý ročník. Ať žiji Swingové Vánoce 2013!

Marian Žárský a Vladimír Vondráček

Swingové Vánoce 2012 - foto Jan Novotný


Swingové Vánoce 2012 fotokoutek - foto Tomáš Gardelka


Comments