ARCHÍV‎ > ‎Aktuálně‎ > ‎

Frenštátská ZUŠka slavila 70. výročí se svými bývalými absolventy

přidáno: 14. 3. 2016 4:14, autor: Elena Janiczaková   [ Aktualizováno 7. 4. 2016 4:30 uživatelem Vladimír Vondráček ]
Základní umělecká škola ve Frenštátě pod Radhoštěm oslavila ve čtvrtek 10. března jubilejní 70. výročí založení bohatým kulturním programem. Slavnostní podvečer započal vernisáží výstavy bývalých absolventů výtvarného oboru, po které o hodinu později následoval koncert bývalých absolventů oboru hudebního. Poté se všichni z kulturního domu přemístili do sálu ZUŠ, kde shlédli výstavu pamětních fotografií zachycujících historii školy i fotoreportáž z rekonstrukce budovy školy z roku 2011. Pak se již večer odvíjel v přátelském vzpomínání a setkání mnoha pamětníků, kteří přijali pozvání a z nichž někteří byli prvními žáky školy v roce 1945 a sledovali tedy život školy od samého počátku.

        Oslavy začaly v podvečer vernisáží výstavy bývalých absolventů výtvarného oboru. Úderem čtvrté hodiny odpoledne se všichni pozvaní hosté, zástupci města, ředitelé frenštátských škol, bývalý i současní zaměstnanci školy i další návštěvníci shromáždili ve výstavní síni Albína Poláška v Domě kultury. Ředitel školy Vladimír Vondráček nejprve přivítal všechny přítomné a poté zazněla slavnostní fanfára Věžní hudby ZUŠ. Starostka města Zdeňka Leščišinová spolu s místostarostou Pavlem Mičkou předali škole pamětní medaili a popřáli škole i jejím zaměstnancům a žákům mnoho dalších krásných tvůrčích počinů a prožitků. Ředitel Městského kulturního střediska Marian Žárský pak předal škole jubilejní slivovici s přáním dalších let tvůrčí spolupráce obou organizací. Samotnou výstavu přiblížila učitelka výtvarného oboru Romana Kubešová, která s kolegy Zdeňkem Jalůvkou a Pavlem Strnadlem celou výstavu připravila. Na výstavě se svými díly a prezentacemi podílelo 19 bývalých absolventů, což přineslo velmi pestrou paletu vystavovaných děl a různých exponátů.
        Po vernisáži se všichni přesunuli z výstavní síně do malého sálu Domu kultury, kde bylo v 17 hodin vše nachystáno na koncert. V programu se představili bývalí absolventi hudebního oboru, z nichž někteří v současnosti působí jako učitelé na své “alma mater”. Koncert přinesl velmi pestrý program, který vynikal skvělými výkony podpořenými velmi dobrou akustikou malého sálu Domu kultury.
        Po koncertě pak pokračoval večer společenským setkáním všech pozvaných hostů v sále Základní umělecké školy, kde byla nachystána výstava historických fotografií i fotoreportáž z rekonstrukce školy, která proběhla v roce 2011. Během večera se bývalí zaměstnanci podívali do nových prostor školy a vzpomínali na svá učitelská působení. Pamětníci, z nich někteří pamatovali samotné počátky školy, neboť byli jejími prvními žáky, vzpomínali při prohlížení historických fotografií na nejrůznější zážitky a vzpomínky. Ti, kdo přijali pozvání na slavnostní podvečer k 70. výročí založení Základní umělecké školy, si odnesli nejen neopakovatelné umělecké prožitky z vernisáže výstavy i z koncertu, ale také z příjemného společenského setkání ve slavnostně vyzdobených prostorách školy.

Vernisáž a koncert k 70. výročí založení ZUŠ - foto Tomáš Gardelka


Vernisáž a koncert k 70. výročí založení ZUŠ - foto Jan NovotnýComments