ARCHÍV‎ > ‎Aktuálně‎ > ‎

Swingové Vánoce 2011

přidáno: 14. 2. 2012 6:59, autor: Vladimír Vondráček   [ aktualizováno 14. 2. 2012 6:59 ]

Organizátoři čtvrtého ročníku festivalu swingové muziky „Swingové Vánoce“, který se konal 27. prosince ve frenštátském Domě kultury, slibovali novou programovou koncepci, bohatý doprovodný program, kvalitní gastro a několik dalších překvapení. Podle bezprostředních reakcí návštěvníků letošních „Swingovek“, pořadatelé své sliby do puntíku splnili.

 

Klavírista ve vstupním foyer, stylový fotokoutek a bar s míchanými nápoji, to bylo to první, co lidé vnímali, když vstoupili do frenštátského Domu kultury. Předsálí velkého sálu Domu kultury a swingová kavárna v prvním patře se staly na malou chvíli před začátkem hudebního programu útočištěm pro více jak pět stovek návštěvníků, kteří byli v 17 hodin vpuštěni do hlavního hudebního sálu. Slavnostně nasvícený a vyzdobený velký sál se poté zcela zaplnil. Pak to začalo!

 

Konferenciér Marian Friedel spolu s maskotem swingovou ovcí a ředitelem festivalu Vladimírem Vondráčkem zahájili čtvrté Swingové Vánoce odpálením konfet. Hned na to spustil „Swing Band ZUŠ Frenštát“ pod taktovkou Jiřího Pokorného.  Repertoár, který Swing Band připravil speciálně pro tuto příležitost, se skládal výhradně ze skladeb Jaroslava Ježka. Letošní Swingové Vánoce byly také posledním místem, kde tento band hrál. Následovala ochutnávka Gypsy jazzu v podání formace „Hot Club Fren“. Tahle partička vynikajících muzikantů předvedla instrumentální zručnost všech svých členů na druhé scéně, hned pod hlavním pódiem. Tato druhá scéna byla další novinkou letošního ročníku. Díky tomu, mohlo dojít  prakticky k nepřetržité hudební produkci, tedy střídavému vystupování kapel na obou scénách.  Bouřlivý potlesk pro „Hot Club Fren“ a hned po ní tu byla další hudební lahůdka.

  

Festivalová stálice Laďa Pilař se na hlavní scéně parádně předvedl včele mohutné dechové sekce, která byla fůzí dvou těles „Trio Plus“ a „SwingBen Bones“.  Následně, po čtyřech frenštátských kapelách, patřila hlavní scéna oblíbenému Kopr Bandu z Kopřivnice „Big Bandu 1. SZUŠ MIS Music“, který velkolepě zakončil první půli hudebního programu festivalu.

 

Následná přestávka byla pro návštěvníky akce příležitostí navštívit stylový fotokoutek s kostymérnou anebo využít zázemí swingové kavárny. Začátek druhé půle programu oznámily úderem gongu stylově oděné hostesky.

 

Intimní jazzový rozjezd druhé hudební části programu patřil kapele “Rosťa Hus Q“ s mezinárodní účastí. Hned po té, co dozněl vydatný potlesk spokojeného publika, oznámil konferenciér: „Přátelé, ke Swingovým Vánocům už tradičně patří také zpěv. Dovolte, abych vám nyní představil Vokální sextet Pohoda z Nového Jičína“. A pohoda to skutečně byla. Stejně jako vloni vokální seskupení Sluníčko z Bohumína, potvrdila letos i „Pohoda“, že zpěv je na tomto festivalu vítaným zpestřením. Úplný závěr programu patřil proslulému „Swingovému orchestru Bedřicha Pukovce“ z Příbora. Už po prvních tónech bylo jasné, kdo před publikem stojí. Jak se říká to nejlepší nakonec. Orchestr publikum doslova převálcoval výbušnou energií, která vygradovala do nekonečného potlesku. Lepší závěr si organizátoři letošních „Swingovek“ už ani nemohli přát.

 

Předtančení tanečního oboru ZUŠ oddělilo hudební část Swingových Vánoc od té taneční. Tu pak skvělým způsobem zahájila taneční skupina „Oldies“ z Hranic. Jejich fenomenální taneční kreace v rytmu swingu byly inspirací pro diváky, kteří se poté v hojném počtu učili taneční swingové kroky. Pak se už naplno ve velkém sále „rozjela“ swingová tančírna za doprovodu „Swing Time Bandu Martina Svobody“.

 

Jeden z návštěvníků při odchodu prohlásil „Taková velká paráda v tak malém městě, to fakt nechápu!“.Swingové Vánoce 2011 - foto M. Buryan

Swingové Vánoce 2011 - foto V. RajnošekComments