Veronika Střálková

Veronika Střálková vystudovala Janáčkovu konzervatoř Ostrava - obor housle. Od roku 2006 pracuje na naší škole jako učitelka houslí. Po své předchůdkyni převzala houslový soubor mladších žáků, který fungoval jako dorost do smyčcového orchestru starších žáků.

            Smyčcový soubor čítal zpočátku několik hráčů a práce to byla nelehká, protože než se z houslí začnou linout příjemné tóny, je to vždy běh na delší trať. Soubor se každoročně za velmi důkladného a nadšeného vedení Veroniky Střálkové postupně rozrůstal a to jak počtem, tak i celkovou hudební i společenskou vyspělostí. Protože houslisté byly na různé hráčské úrovni, bylo třeba jim psát skladby na míru. V obsadě 12 dětí ve věku od 5 do 9 let se soubor v únoru v roce 2009 zúčastnil soutěže houslových souborů a v okresním kole se umístil na 2. místě. Přišli různá soustředění, soboty s housličkami, kterých se děti s radostí účastnily. Malí houslisté rostli a noví stále přicházeli a v roce 2012 se už v počtu 16 hráčů opět zúčastnili soutěže houslových souborů ZUŠ. Dostali se až do krajského kola, kde získali krásné 1. místo a zvláštní ocenění poroty. V září 2012 se soubor poprvé zúčastnil festivalu nejmenších houslistů, v počtu 18 dětí ve věku 4 – 13 let.

Ve školním roce 2012/2013 se ovšem s koncertováním doslova roztrhl pytel. Soubor hrál na 10 koncertech – mimo jiné například také na festivalu Setkání cimbálových muzik Valašského kráslovství, na Dni města, na akci B7 nebo při slavnostní ceremonii pro jubilanty ve frenštátském Kině. V lednu 2013 se uskutečnil 1. vlastní koncert – v kostele v Tiché, kde si děti prožili poprvé opravdu velkou koncertní atmosféru s plným kostelem nadšených posluchačů prokládanou po každé skladbě obrovským potleskem. Veronika Střálková začala přemýšlet o názvu souboru. Pomohli také žáci a v květnu 2013 vzniklo HOUSLISSIMO.

V roce 2014 se soubor Houslissimo kromě několika koncertů opět úspěšně zúčastnil festivalu nejmenších houslistů, na kterém děti zahrály i Pavlu Šporclovi a odnesly si z Ostravy nezapomenutelné zážitky. V současné době je v Houslissimu téměř 30 dětí ve věku 3 – 13 let. 

2014-10-01 Houslissimo vystoupilo na Dni seniorů v Domově Hortenzie


Comments