NOVINKA: Ráno jsme rozbalili dva velké balíky, na které jsme se moc těšili s radostí jsme hned na sluníčku před školou vyzkoušeli naše nová lehátka nebo chcete-li židličky, které budeme využívat nejen na velkých akcích, ale také ve škole. Každý náš obor má zastoupení hned na třech lehatcich. Paní učitelky a páni učitelé říkali, že se v nich sedí skvěle.
V našem školním sklepě se 14.5.2024 konal absolventský koncert a sklep doslova praskal ve švech. A že to byla jízda! Začali jsme na vlnách ohlušujícího rocku, přes grunge pop, rock/pop ke klasickému kontrabasu, irské hudbě a cestu zakončili s moderní dechovkou. Vše prokládáno bouřlivým potleskem vyvrcholilo doprovodným zpěvem celého publika.
Naši dnešní absolventi byli tři. Karel Kuča (elektrická kytara) ze třídy Rosti Huse, Matyáš Jílek (kontrabas) ze třídy Martina Kociána a Prokop Čech (bicí) ze třídy Petra Strahala. Nicméně účinkujících se na pódiu vystřídalo mnohem víc.
A kdo nám dnes ukázal co se naučil?
V kapele č. 2: Hynek Čech, Šimon Fojtík, Marek Šmahlík, Matyáš Mužík a Karel Kuča
V kapele č. 3: Karel Kuča, Prokop Čech, Hedvika Trubačová, Adam Šalamoun a Eliška Šidlová
Kapela Smudged: Eliška Šidlová, Karel Kuča, Matyáš Mužík a Hynek Čech
Kontrabas: Matyáš Jílek za doprovodu Martina Kociána
Irská kapela: Gabriela Káňová, Matyáš Jílek, Martin Kocián, Michal Wierzgoń a Karel Kuča
Kapela Fusband: Vojtěch Fus, Vojtěch Prášek, Petr Makový, Radek Čech, Ondřej Bambuch, Hynek Čech, Prokop Čech a Jiří Pokorný
POZVALI JSME DĚTI: V úterý 14. května 2025 to u nás ve škole od rána až do odpoledne žilo jak jinak než hudbou, tancem a zpěvem. Tak jako každý rok, jsme k nám do školy pozvali vzácnou návštěvu, kterou nebyl nikdo jiný než děti a paní učitelky. Přišly za námi nejen holky a kluci z mateřských škol z města, ale také z Bordovic, Lichnova, Trojanovic nebo Kunčic p. O. a také družina ZŠ Tyršova.
Ti všichni se ve čtyřech hodinových blocích, které si pro ně připravila paní učitelka Jana Lichnovská společně s řadou dalších kolegů a především "našich dětí", díky kouzelné tašce plné vzpomínek, podívali do světa hudby.
Hrálo se na spoustu hudebních nástrojů, zněly pohádkové písničky a melodie, společně se zpívalo, vytleskával rytmus a nebo tancovalo na baletních špičkách. A co na to říkaly děti? Prý to bylo dobré a hezké a nejvíce je zaujala harfa a bicí. Všichni účinkující sklidili velký potlesk a to nás moc těší. Tak třeba se s některými z nich potkáme u talentových zkoušek, které se nezadržitelně blíží.
SBÍRALI JSME ZKUŠENOSTI: V pátek 10. května k nám do školy zavítal mladý talentovaný rakouský kytarista Andreas Erd, který se s našimi žáky podělil o své hráčské a muzikantské dovednosti. Mluvilo se o tom, jak zacházet s rytmem, jak rytmicky přemýšlet ať už při sóle nebo doprovodu, jak tyto dovednosti cvičit, hrály se improvizace přes různé rytmické paterny, cílem bylo stále držet svůj vnitřní time.
Anderas je velkým jménem na současné rakouské kytarové scéně. Působí v několika kapelách a zároveň vyučuje na třech ZUŠkách. Setkání s ním bylo motivační, inspirativní a bylo vidět že všechny zúčastněné opravdu bavilo. Kromě workshopu toto mezinárodní setkání pokračovalo ještě v našem školním sklepě, kde proběhl další z koncertů a Jam Session.
Ve frenštátském Domě kultury byla slavnostně zahájena výstava absolventů výtvarného oboru ZUŠ
Už podruhé se Výstavní síň Albína Poláška v Domě kultury zaplnila tvorbou žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy ve Frenštátě pod Radhoštěm. K vidění je více než stovka prací 11 absolventů prvního a druhého stupně studia, které vznikly pod vedením Romany Kubešové a Zdeňka Jalůvky. Výstava byla ve čtvrtek 9. května 2024 zahájena slavnostní vernisáží.
více v tiskové zprávě
fotogalerie z vernisáže_foto Vlastimil Bjaček
reportáž TV Beskyd
Závěrečné vystoupení tanečního oboru frenštátské ZUŠky zhlédla více než tisícovka diváků
V závěru školního roku nechybí v programu frenštátské Základní umělecké školy tradiční velké koncerty a programy. Ve dnech 6. a 7. května 2024 proběhly v sále Kina dvě závěrečná představení tanečního oboru a to jak pro školy a školky, tak i pro veřejnost. Během tohoto nabitého programu se představily všechny skupiny od těch nejmenších až po letošní absolventy a také studia pro dospělé. Diváci zhlédli 33 choreografií různých žánrů, které společně s žáky připravily paní učitelky Anna Vondráček Janíková, Adriena Bordovská, Lucie Strackeová a Jana Janýšková.
Prvomájová středa byla pro frenštátskou ZUŠku po celý den plná zpěvu, hudby a tance
Už po deváté se frenštátská Základní umělecká škola připojila k celosvětovým oslavám jazzu a tance. Milovníci kvalitní hudby a tance se sešli ve středu 1. května 2024 v Trojanovicích na návsi na Lomné "U Valacha", kde na dvou pódiích probíhal čtyřhodinový hudební a taneční maraton. Ten si za krásného slunečného počasí užívalo více než tři sta diváků. Žáci frenštátské ZUŠky, ale nezaháleli ani dopoledne. Pěvecký sbor Senzaband a sólové zpěvačky vystoupili v rámci Dne otevřených dveří firmy Innomotics Elektromotory Frenštát.
více v tiskové zprávě
kompletní fotogalerie_foto Vlastimil Bjaček
BYLI JSME TAM: ve středu 1. května 2024 vystoupil náš pěvecký sbor Senzaband společně se sólistkami pěveckého oddělení na Dni otevřených dveří společnosti Innomotics Elektromotory Frenštát. Tento více než padesátičlenný sbor pod taktovkou paní učitelky Věrky Marhevské, Jana Daniela Mališe a hudebního doprovodu Vladimíra Vondráčka a Prokopa Čecha divákům poskytl úžasný zážitek.
V úvodu zazněly největší hity skupiny ABBA, dále pak písně Zdeňka Svěráka nebo do češtiny přetextované hity od Imagine Dragons. V rámci oslav roku české hudby zařadil sbor do programu také několik úprav krásných českých a moravských lidových písní.
Fotogalerie z vystoupení
DALŠÍ DÍLO DOKONČENO A PŘEDÁNO: V loňském roce se stala firma Innomotics Elektromotory Frenštát významným partnerem naší ZUŠky. Na začátku školního roku jsme vám psali, že v rámci této spolupráce je před námi velká kreativní, tvořivá a inspirativní výzva v režii výtvarného oboru . A jak jsme napsali, tak se také stalo.
Naši žáci několik uplynulých měsíců intenzivně vytvářeli dílo, které nyní zdobí prostory vstupu do závodní jídelny. Na obraze pracovali Vojtěch Kupčík a Hugo Martiňák pod vedením Romana Kubešová. Dílko nemalých rozměrů (220x220 cm) bylo vytvořeno technikou digitální kresby, poté vytištěno na plátno a napnuto na rám. Práce žáků naší ZUŠ se tak objevují na dalším veřejném místě, což nás velmi těší.
Na své nové místo se obraz stěhoval na konci dubna. A právě 1. května ho mohli kromě zaměstnanců společnosti Innomotics vidět také všichni ti, kteří zavítali do tohoto závodu v rámci Dne otevřených dveří. U obrazu jsme kluky s paní učitelkou také vyfotili a předali jim drobné dárky jako poděkování za skvělou práci!
ZÍSKALI JSME ZLATÉ PÁSMO A SPECIÁLNÍ OCENĚNÍ:
19. 4. 2024 se náš M-Band vypravil do havířova na krajské kolo soutěžní přehlídky pro jazzové soubory a taneční orchestry. Na takovou soutěž náš orchestr vyrazil asi po 6 letech, tzn. že za takovou dobu se osazenstvo výrazně proměnilo. V tento den členové orchestru také poprvé na veřejném vystoupení oblékli nová trička. (moc jim to slušelo)
Jejich vystoupení bylo jedním slovem SKVĚLÉ. Kdo se přijel podívat nebo jel s námi, nám to určitě potvrdí. Také vedoucí orchestru pan učitel Jirka Pokorný, byl na "své děti" opravdu pyšný a prohlásil, že tak skvěle jako dneska, je snad ještě hrát neslyšel.
Všichni "šlapali" jako hodinky, protože sbalit, převézt, nachystat a hned po vystoupení sbalit a naložit celý 32 členný ansámbl s nástroji není žádná sranda, ale my jsme byli rychlí a sehraní.
A jak to teda dnes celé dopadlo: Během soutěžního dne se porotě představilo 7 jazzových souborů a 10 tanečních orchestrů z celé Moravy. Naše těleso bylo co do počtu žáků jednoznačně největší. Ze všech účastníků do ústředního kola postoupily 2 jazzové a 3 taneční orchestry.
M-Band získal zlaté pásmo bez postupu a navíc obdržel náš pan učitel "Zvláštní ocenění poroty za vlastní aranžmá skladeb". MOC GRATULUJEME!!! A jen tak dál.
BUDEME TAM: Ve čtvrtek 11. 4. 2024 se v Opavě koná 11. ročník festivalu Muziáda, v rámci kterého proběhne i výstava prací žáků Výtvarného oboru celkem osmnácti základních uměleckých škol Moravskoslezského kraje.
Do Opavy právě putují i práce našich žáků, konkrétně velkoformátové linoryty s názvem Kouzlo odlišností, zpracovávající rasovou tématiku. Autorů těchto grafik je celkem osmnáct: Ema Ďurašová, Gvenda Hubálková, Petr Polášek, Barbora Hlucháňová, Alice Stavárková, Sofie Klímková, Magdaléna Klímková, Tomáš Blažek, Karel Honajzer, Elen Klímková, Ester Martiňáková, Karolína Gliwitzky, Tereza Šmajstrlová, Sára Otýpková, Tereza Dobiášová, Markéta Geryková, Vojtěch Kupčík, Andrea Bartoňová.
Vernisáž této nesoutěžní výstavy se koná 11. dubna 2024 od 16 hodin v prostorách výtvarného oboru ZUŠ Opava v ulici Solná 8. Výstava bude k vidění až do 26. dubna 2024.
TŘÍDA HUDEBNÍ NAUKY V NOVÉM KABÁTĚ: V posledních dvou týdnech prošla naše nauková třída kompletní přestavbou. Od nových koberců, přes zbrusu nový nábytek a také vymalování.
BYLI JSME NA ZÁMKU: V úterý 26. března 2024 jsme měli tu čest vystoupit premiérově na Slavnostním předávání ocenění pedagogickým pracovníkům Moravskoslezského kraje. Tato ocenění se udělují již 23 let u příležitosti Dne učitelů, letos s podtitulem „Škola hrou“.
Skladbu Zimní království na harfy hrály Sandra Elly Juračáková, Kristýna Blažková a Lilien Křenková společně s paní učitelkou Androu Bodečkovou a zpívaly Kristýna Juračáková, Tereza Juračáková, Rozálie Pavlína Schindlerová ze třídy p. uč. Elen Janiczakové. The Boy Paganini od Edwarda Mollenhauera na housle zahrála Kristýna Juračáková ze třídy p. uč. Věry Fuxové za klavírního doprovodu p.uč. Martiny Hanákové. Závěr patřil zpěvačkám Johaně Kaslové a Viky Špačkové ze třídy p. uč. Věry Marhevské. Ty za klavírního doprovodu Jana Daniela Mališe zazpívaly tradiční spirituál Chariot´s Comin´!.
Byl to náročný, ale krásný a v zahradách zámku se sluníčkem v zádech romantický den na Zámek Kunín. V programu dále vystoupili také žáci ze ZUŠ Studénka, o nádhernou květinovou výzdobu se postarala Střední zahradnická škola Ostrava a famózní raut připravila Hotelová škola Frenštát pod Radhoštěm, p.o.
Děkujeme Moravskoslezský kraj za pozvání☺️.
V sobotu 23.3.2024 v naší ZUŠ proběhl seminář a masterclass s flétnistou Petrem Pomklou. Akce pořádaná Českou flétnovou asociací ve spolupráci s Krajskou uměleckou radou ZUŠ MSK a naší školou, byla primárně určena pro pedagogy hry na příčnou flétnu a také jejich žáky. Účast byla opravdu početná, do Frenštátu přijelo na 20 pedagogů z Moravskoslezského, Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého a Středočeského kraje. Celý den se nesl ve velmi příjemné atmosféře a účastníkům nabídl hned několik zajímavých témat s praktickými ukázkami.
A to například jak správně cvičit na příčnou flétnu, jak vybrat repertoár žákovi jak se říká "na tělo" podle jeho schopností, věnovali jsme se dýchání, artikulaci při hře či nalezení optimálního zvuku. Také se mluvilo o vystoupení a koncentraci při hře a hudbě jako životní radosti.
Závěrečných bodem programu bylo odpolední veřejné masterclass. Každý z šesti přihlášených žáků z různých ZUŠ si připravil skladbu, které by se chtěl věnovat a tu potom zahrál a společně s Petrem Pomklou prošel detailněji. Věříme, že získané informace je v jejich hře, vnímání svého těla a hudby posunou zase o krok dále. Po celou dobu byli v sále nejen jejich učitelé, ale také všichni ostatní, což opět přináší skvělý a širší pohled na výuku. Z naší ZUŠky masterclass absolvovala Adélka Kastnerová ze třídy Marcela Liptáka a setkání s Petrem Pomklou si velmi užila.
Velké poděkování patří Marcelu Liptákovi za skvělou přípravu, organizaci a vytvoření příjemného zázemí na této jedinečné akci. Děkujeme také naši paní ekonomce Lence Petrové, která se postarala o zázemí a servis v "gastro zóně" ☺️.
NĚCO SE CHYSTÁ:
Dnes jsme se na Horečkách setkali se Zbyňkem Gerlichem a panem Leo Bartošem.
PROČ?
Do útulny Pantáta se díky festivalu Kontakt Fest vloni vrátilo slunce a život. Máme velkou radost, že letos se bude moci v rámci KONTAKTU v celém horním patře prezentovat naše ZUŠka. Můžete se těšit nejen na pestrá vystoupení hudebního a tanečního oboru, ale prostor nadchnul také Romana Kubešová, která už teď má plnou hlavu nápadů a plánů toho, jak v těchto místech představit obor výtvarný. Pro návštěvníky festivalu budou připraveny i interaktivní prvky.
TO ALE NENÍ VŠECHNO!
Prostor jsme dostali také na hlavním pódiu v čase od 14:45 do 15:30 hodin, kdy vystoupí zbrusu nová kapela složená z žáků naší školy. O tom ale zase příště. Už se moc těšíme! Tak na viděnou 22. 6. 2024 na Horečkách, bude to pecka!
VÍKEND PLNÝ TANCE: Od pátku 23. do neděle 25. 2. 2024 proběhla ve Valašském Meziříčí už počtvrté taneční víkendová stáž MoveInArt s podtitulem "spontánnost tanečníka". Podruhé na tuto akci zavítaly i naše baletky od 5. ročníku až po studium pro dospělé.
V rámci bohatého programu si tanečníce vyzkoušely styly jako street, experimental, improvizaci, jazz nebo contemporary. Natáčely videoklip na autorskou hudbu mladých umělců z ValMezu. Věnovali se jim lektoři z České republiky, Slovenska, Ukrajiny a Polska.
ZAVÍTALI JSME NA: Ve dnech 17. a 18. 2. 2024 se uskutečnil už čtvrtý víkendový pobyt v režii pedagogů Adama Ramdana a Marka Čípa - CIMBAL V PYŽAMU. Téměř čtyřicet mladých cimbalistů se sešlo v krásných prostorách ZUŠ Bystřice pod Hostýnem. Na programu kromě hraní byla také péče o jejich nástroje - přebalování paliček nebo údržba cimbálu.
Mezi účastníky nechyběli ani naši žáci Lukáš Pavlica a Anička a Markéta Strakošovy. Anička už studuje na ostravské konzervatoři a na akci měla svou vlastní žačku ☺️
Sobotní den plný zážitků, her, muzicírování a zkoušení vyvrcholil koncertem v pyžamu. V pyžamu byly dokonce i cimbály, na které se hrálo. Program nabídl repertoár od lidovek přes ABBU až po Kabáty. Pro některé z dětí to bylo první vystoupení před publikem, byť to byli jejich kamarádi a spousta plyšáků 😁 a všichni to zvládli skvěle. Máme radost, že takovou akci Marek Číp s Adamem Ramdanem pořádají, protože děti z různých ZUŠek, měst a krajů mají možnost se potkat, ukázat co umí, navázat nová přátelství nebo třeba i muzikantskou spolupráci.
Naše orchestry mají zbrusu nová trička
Minulý týden dorazila velká krabice a v ní...něco na co jsme se moc těšili V pátek 9.2.2024 jsme ji společně se členy našeho M-bandu otevřeli. Přišla nám totiž úžasná trička s logem obou našich orchestrů. Už se těší až v nich vyjedou v dubnu na soutěžní přehlídku pro jazzové a taneční orchestry do Havířova. Autorkou toho krásného loga je naše paní učitelka Romana Kubešová
Studenti z italského města Anagni se na malou chvíli stali součástí našich hodin
Osmnáct studentů a tři pedagogové z italského města Anagni navštívili v druhém únorovém týdnu frenštátské Gymnázium a střední průmyslovou školu elektrotechniky a informatiky. Přijeli v rámci projektu Erasmus+, který byl zaměřen především na poznávání hudební kultury jiného národa. Jsme rádi, že díky skvělé spolupráci se školou a SPS Garrendo se tito studenti mohli podívat také k nám do školy a stát se součástí některých našich programů a hodin.
Vše začalo tím, že těsně pře vánočními svátky navštívili naši školu navštívili učitelé a zástupci ekonomického úseku ze střední školy I.I.S. "Dante Alighieri" Anagni-Fiuggi společně s pedagogy Gymnázia a SPŠEI ve Frenštátě pod Radhoštěm. Byla to přípravná návštěva před únorovým pobytem italských studentů. Tuto vzácnou návštěvu jsme provedli jsme je naší ZUŠkou, podívali se do několika probíhajících hodin a chvíli poseděli a povídali si u dobré kávy. Probírali jsme mimo jiné možnosti zapojení studentů a to nejen na gymnáziu, ale také to, jak může být v tomto období nápomocna naše škola. Cílem připravovaného projektu bylo seznámit studenty s hudební kulturou v regionu, nacvičit společné písně a předvést je na veřejnosti.
18 studentů a 3 pedagogové následně přijeli k nám do města v období od 4. - 11. 2. 2024. A protože jejich českými průvodci a "parťáky" se stala spousta žáků naší ZUŠky, tak jsme se společně potkávali na různých hodinách během celého týdne. No a protože tahle skvělá parta italských studentů má svou kapelu, tak jsme vystoupení moc rádi zařadili do programu našeho žákovského koncert ve čtvrtek 8.2.2024. Bylo to velké překvapení. Zazněly celkem čtyři skladby Let it be, Hey Jude, Shake it off a Nel blu, di pinto di blu. Bylo to skvělé, vřelé, nabité energií a odměnou byl bouřlivý potlesk, dokonce ve stoje.
Mezinárodní propojení s naší školou pokračovalo i v pátek. Studenti z Istituto d'Istruzione Superiore "Dante Alighieri" měli možnost přijít na zkoušku velkého Senzabandu. Naše sbormistryně Věrka Marhevská si pro ně připravila skvělou hodinu, kterou vedla celou v angličtině. Kluci byli skvělí (byli 3) a zpívali s námi dokonce i česky! Věříme, že se třeba společně ještě v budoucnu na nějakém dalším hudebním projektu potkáme.
AKORDEONOVÉ KURZY pod vedením paní Dr. Marcely Kysové - Halmové (16.1.2024)
...jsou za námi. Tedy především za Karolínkou, která k nám do Frenštátu přijela se svou paní učitelkou ze ZUŠ Bílovec a také za Jindrou, který dorazil z MIS Music Kopřivnice. Oba lektorce předvedli něco málo ze svého repertoáru. Dozvěděli se spoustu zajímavých postřehů. Prošli si společně místa, která byla v partu náročnější, zaměřili se na to jak pracovat s tempem, prstokladem, dynamikou a vyslechli si řadu dalších doporučení jak cvičit. Věříme, že si z dnešního setkání odnáší spoustu pozitivních zážitků a dalšího elánu do společné práce. Po skončení kurzů čekal na návštěvníky ještě krásný koncert v podání Dr. Marcely Kysové - Halmové (akordeon), Zbigniewa Kalety (klarinet
V závěru roku nechyběly naše tradiční Vánoční koncerty
Krásné programy si nejen pro rodiče, ale také pro žáky místních i okolních škol a školek, připravili žáci tanečního i hudebního oboru. Oba programy se nesly v kouzelné vánoční atmosféře a vykouzlily úsměvy na tvářích diváků.
Nádherný večer plný tance proběhl 13.12.2023 ve velkém sále Domu kultury. Úžasné choreografie v režii Anny Vondráček Janíkové, Adrieny Bordovské a Lucie Strackeové. Magická světla, skvělý zvuk a podmanivá atmosféra s krásným překvapením na závěr.Program nabídl celkem 23 tanečních vystoupení.
20. 12. 2023 čekal žáky hudebního oboru náročný den plný hudby. Dopoledne se konaly dvě představení pro žáky místních i okolních škol a školek a den vyvrcholil podvečerním koncertem pro rodiče a veřejnost. Během celého dne zaznělo 65 skladeb (některé dvakrát až třikrát), vystoupilo více než sto účinkujících, v hledišti za celý den usedla více než tisícovka diváků
Mikulášský koncert a rozvícení vánoční výzdoby
Na letošním Mikulášském koncertu jste mohli vidět a slyšet 20 účinkujících a celkem 23 skladeb. Koncertem nás provázeli žáci dramatického oboru, tedy přesněji řečeno Mikuláč, čert a anděl. V samotném závěru čekala na všechny účinkující sladká Mikulášská nadílka.
Program ten den zdaleka neskončil. Další naše poprvé - za hudebního doprovodu věžní hudby jsme rozsvítili naši vánoční výzdobu před školou. Ochutnali speciální vánoční perníčky a výborný punč. Světýlka před školou doslova září každý den od čtyř do osmi hodin odpoledne.
Společně s žáky jsme připravili ADVENTNÍ KALENDÁŘ
ADVENTNÍ ČAS....období, které nabádá k zastavení a zpomalení. Přemýšleli jsme jak navodit klidnou a pohodovou atmosféru ve vánočním shonu a výsledkem je náš první adventní kalendář.
Naši žáci natočili krásná vánoční přání nejen ZUŠce, ale i svým kamarádům a vlastně vám všem. Pod každou vločkou , které kreslily děti z výtvarného oboru, postupně od 1. do 24. prosince bylo možné odkrývat vždy jedno z nich.
náš kalendář najdete ZDE
Další z velkých děl bylo předáno!
Ráno opustily půdu školy, během dopoledne je šikovní údržbáři z Domova Hortenzie nainstalovali a odpoledne je tvůrci slavnostně předali. Co?
Obrazy, které od dnešního dne budou zdobit dětský koutek v Hortenzii. Obrazy vznikaly pod rukama našich šikovných mladých malířů pod vedením Romany Kubešové A ti všichni své veledílo dnes přišli osobně předat a podívat se, jak mu nový domov sluší.
Věříme, že všem budou obrazy přinášet spoustu radosti a ještě dlouho zdobit toto místo mezigeneračního setkávání
Obrazy malovaly žáci na téma....snový svět zážitků. Vzniklo opravdu úžasné a inspirativní dílo, na kterém najdete draky, jednorožce a hlavně babičky a dědečky společně s vnoučaty, kteří společně zažívání ne úplně běžná, ale o to více kouzelná a radostná dobrodružství.
Hukvaldský Benefiční koncert v rámci projektu Jsem Laskavec vynesl
50 000 korun pro Ranou péči Ostrava
Už po šesté se frenštátská Základní umělecká škola aktivně zapojila do celorepublikového happeningu s názvem Jsem laskavec. Pěvecký sbor Senzaband a žáci výtvarného oboru přispěli svým dílem do programu slavnostního večera, který se uskutečnil ve čtvrtek 9. listopadu 2023 ve víceúčelovém sále hukvaldské Základní školy. Díky Benefičnímu koncertu, se nakonec podařilo získat 50 000 korun na podporu rané péče pro rodiny dětí se zrakovým hendikepem v Moravskoslezském kraji. Benefiční kulturní akci se rozhodla uspořádat Martina Kašpárková s přáteli. Kromě hudebních a tanečních vystoupení, proběhla také aukce tří uměleckých děl.
Publikum ve zcela zaplněném sále dokázalo vytvořit neopakovatelnou atmosféru a svou energii předávalo dále na pódium všem vystupujícím. Ti tento večer vystoupili bez nároku na honorář. Diváci si tak mohli vychutnat energické taneční vystoupení v podání Taneční skupiny Aktiv z Frýdku Místku, pěvecké vystoupení dětí ZŠ Hukvaldy a pěveckého sboru Senzaband Základní umělecké školy z Frenštátu pod Radhoštěm. Bouřlivý potlesk patřil nevidomé operní pěvkyni Aleně Terezii Vítek, která se s diváky podělila o svůj životní příběh a po celou dobu svého vystoupení rozdávala úsměvy a pozitivní energii. Během večera vyvrcholila také aukce tří uměleckých děl. Obrazu akademického malíře Antonína Kroči, sošky Evy Huspekové a obrazu namalovaného žáky frenštátské ZUŠ. Celý večerem provázela slovem moderátorka České televize Jana Fabiánová.
Výsledkem této krásné a laskavé akce je částka 50 tisíc korun, a to ze vstupného, dražby uměleckých děl a prodeje občerstvení. Tato částka pomůže rané péči konkrétně rodinám dětí se zrakovým postižením žijícím v Moravskoslezském kraji.
Jedna z hlavních organizátorek Martina Kašpárková v úvodu večera řekla: "Už teď se mi splnilo vše. Protože vidím tady plný sál lidí, a to je něco, co mě absolutně dostává. Protože je opravdu vidět kolik je mezi námi laskavosti, že ač můžeme naříkat jaká dnešní doba je, tak se najde obrovská masa lidí, kteří prostě jsou schopni, ochotni se srdcem na dlani pomoct."
“Téměř týden po koncertu stále odpovídám na spoustu pozitivních a milých reakcí na naše vystoupení. Lidé shodně píšou, že koncert je tak krásně nabil energií, že z toho budou žít ještě dlouho,” uvádí Věra Marhevská sbormistryně Senzabandu.
V předchozích letech frenštátská ZUŠ podpořila například psí útulek ve Vlčovicích, uspořádala koncert v Domě s pečovatelskou službou ve Frenštátě pod Radhoštěm, v roce 2020 prostřednictvím streamu zazpívaly děti klientům Hospicu Frýdek-Místek, v následujícím roce obyvatelům frenštátského Domova Hortenzie a v minulém roce škola poprvé podpořila aktivity Společnosti pro ranou péči Ostrava.
TANEC VALMEZ 2023
Uplynulý víkend se pro náš taneční obor nesl ve znamení 16. ročníku Mezinárodního tanečního festivalu TANECVALMEZ, který byl nabitý neuvěřitelným programem.
33 našich mladých tanečníků za pátek a sobotu 13. a 14. 10. 2023 absolvovali 8 workshopů současného tance, jednu debatu s úžasným Václavem Kunešem a jeden workshop jazzového tance s vždy skvělým Davidem Strnadem.
Páteční večer shlédli inspirativní představení mladých, nadaných interpretů a vrcholem večera bylo skvělé, opět inspirativní a hluboké představení Ever od tanečního uskupení 420people. Srdečně doporučujeme! Sobotní program festivalu zakončila dvě taneční představení So far a Empty room tanečního uskupení Opimion Public Cie z Bruselu s neuvěřitelným partnerským tancem a tématem. Tečku za festivalem měla paní Vltavská, kdy Anička Polívková rozesmála celé hlediště svým ztvárněním symfonické básně Vltava.
Děkujeme organizátorům za perfektní organizaci a spoustu skvělých zážitků a nejen taneční inspirace. TĚŠÍME SE ZASE PŘÍŠTĚ :)
Zapojili jsme se: Sbírka potravinové pomoci
U příležitosti Mezinárodního dne za vymýcení chudoby pořádá Potravinová banka v Ostravě ve spolupráci s Krajským úřadem Moravskoslezského kraje sbírku, do které se letos zapojila také naše škola a to ve dnech 16. - 20. října 2023. Děkujeme, že společně s námi pomáháte.
Zapojili jsme se do podpůrného projektu Darujeme kroužky dětem
Darujeme kroužky dětem je projektem České rady dětí a mládeže, jehož cílem je pomoci rodinám ve finanční tísni s úhradou nákladů na volnočasové aktivity dětí a mládeže ve věku 3-18 let. Rodiče mohou získat v rámci jednoho pololetí podporu ve výši až 2000 kč na každé dítě, tedy až 4000 kč za školní rok.
KOMU PROJEKT POMÁHÁ:
- rodinám v ČR, které jsou v tíživé finanční situaci, a na dítě, na které žádají podporu, pobírají jednu z dávek: přídavek na dítě, příspěvek na péči, odměna pěstouna, příspěvek při pěstounské péči.
- podporuje také rodiny ukrajinských uprchlíků v tíživé finanční situaci, které pobývají v ČR na základě víza strpění či víza dočasné ochrany.
JAK SYSTÉM FUNGUJE:
- rodiče se musí zaregistrovat do projektu přes webové stránky www.darujemekrouzky.cz (zde jsou veškeré informace, včetně instruktážních videí)
- rodič požádá o příspěvek v podobě voucheru doložením potřebných dokumentů a následně si vybere, kterému poskytovateli budou peníze z voucherů odeslány. Poskytovatel pak obdrží příspěvek na svůj bankovní účet a dítě tak má uhrazenou část nákladů na volnočasovou aktivitu.
- každý rodič, který vyhoví podmínkám obdrží 4 vouchery v hodnotě 500 Kč na každé dítě na školní pololetí. Vouchery je možné využít na různé aktivity, nebo všechny použít na stejnou aktivitu. Vouchery budou mít expirační datum – to se počítá 30 dnů od přiznání příspěvku.
DO KDY mohou rodiče o příspěvek na 1. pololetí žádat:
- o příspěvek 2000 Kč na 1. pololetí školního roku je možné žádat od 28. 8. do 19. 11. 2023 nebo do vyčerpání prostředků.
- pokud bude rozpočet již vyčerpán, mohou požádat o příspěvek tzv. pod čarou. Toto určitě doporučujeme, protože se do systému postupně vrací nevyužité peníze po expiraci. Je tedy vysoká šance, že bude žádost podpořena později.
Žádat mohou také rodiče, splňující podmínky projektu, kteří již školné na 1. pololetí uhradili. Pokud bude jejich žádost v rámci projektu "Darujeme kroužky dětem" schválena a finanční prostředky naší škole poskytnuty, bude Již uhrazená částka školného rodičům vrácena zpět.
Projekt organizuje Česká rada dětí a mládeže ve spolupráci s Nadačním fondem Eduzměna. Projekt finančně podporují nadace a další instituce, např. Karel Komárek Family Foundation, Nadace České spořitelny, Nadace Albatros, Sazka, a.s., Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, Hlavní město Praha, UNICEF a Nadační fond ŠKODA AUTO.
Uběhl první měsíc nového školního roku, do kterého se naše škola vrhla od prvních dnů naplno.
Co všechno jsme stihli a zažili?
Pro všechny žáky jsme připravili sladké přivítání v novém školním roce v podobě karamelek. Vstupní prostor školy a venkovní schody jsme zaplnili veselými kuřátky. V sobotu 9. září vystoupil taneční obor na slunečném Vitesco Family Day. Týden na to jsme se stali součástí hned dvou událostí. V pátek 15. září předvedl náš dramatický obor v rámci Frenštátské muzejní noci jednu z nejhranějších a nejslavnějších komedií Williama Shakespeara, Sen noci svatojánské. V sobotu 16. září jsme se zapojili do prvního ročníku celorepublikové akce s názvem Zažít město jinak. Kdy se na jeden den proměnila Tyršova ulice, na které sídlí také naše škola, v jedno velké sousedské setkání plné zážitků. Tvořivé dílny si připravil jak náš dramatický kroužek, tak výtvarný obor a o jedny z hudebních vystoupení se postaral AV Blues & Swing nebo kapela Hyacintová prkna. Ve středu 20. září jste mohli naši žačku a několik pedagogů vidět v rámci už čtvrté Noci s literaturou, která se konala v malém sále Domu kultury. Ve čtvrtek 21. září nechybělo vystoupení našich talentovaných žáků v úvodu abonentního koncertu. Tato úvodní vystoupení jsou součástí koncertů téměř od samého počátku a probíhají v rámci programu "Pomáháme talentům". V pátek 22. září se konal také první koncert a následný Jam Session v našem školním sklepě.
Nová spolupráce
Naše ZUŠka má nového partnera a tím je společnost Siemens elektromotory Frenštát. Naše spolupráce započala v rámci letošního Tance pod hvězdami, ale tím to nekončí! Přímo v závodě proběhla na konci června schůzka, kde jsme domluvili spolupráci s našim výtvarným oborem. Bude to samozřejmě kreativní, tvořivé, inspirativní a velké. Vše je teď ve fázi vymýšlení a přemýšlení, máme přece prázdniny :) A po nich vám řekneme více. Těšte se!
Tanec pod hvězdami 2023
Už po sedmé ožil v pátek 16. června 2023 přírodní Amfiteátr na Horečkách akcí nazvanou Tanec pod Hvězdami. Ten letos přilákal rekordní počet více než 1100 návštěvníků, kteří do posledního místa zaplnili hlediště amfiteátru, aby si užili podmanivý večer plný tance, hudby a skvělé atmosféry. Pod dohledem zářícího nebe a Velkým vozem přímo nad hledištěm předvedlo více než 200 tanečníků ze ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm a ZUŠ Náchod 33 pestrých choreografií. Program, který začal ve 21 hodin a skončil před půlnocí nabídl kromě tance také úžasná světla i zvuk. Sedmý Tanec pod hvězdami byl opět velmi silným a neopakovatelným zážitkem, který v závěru diváci odměnili bouřlivým potleskem.
Frenštátská ZUŠ otevřela dveře veřejnosti a po sedmé se připojila k celonárodnímu happeningu
V pátek 2. června 2023 otevřela frenštátská Základní umělecká škola své dveře veřejnosti a už po sedmé se zapojila do celorepublikového happeningu ZUŠ open. Pro návštěvníky byl během odpoledne připraven pětihodinový program na mobilním pódium před kinem a zároveň bylo možné nahlédnout do běžné výuky, navštívit připravenou kavárnu nebo si prohlédnout výstavu hudebních nástrojů.
Naši žáci se aktivně zúčastnili koncertu Jarka Nohavici s Janáčkovou filharmonií Ostrava v sobotu
13. 5. 2023 od 18:00 v Multifunkční hale GONG v Ostravě - Dolních Vítkovicích.
Výstavní síň Albína Poláška ve frenštátském Domě kultury se ve čtvrtek 30. března 2023 zaplnila do posledního místa všemi, kteří se přišli podívat na tvorbu absolventů Základní umělecké školy ve Frenštátě pod Radhoštěm. Žáci prvního i druhého cyklu studia výtvarného oboru v těchto prostorách vystavují své práce zcela poprvé. K vidění je řada zajímavých témat a výtvarných technik. Čtrnáct absolventů převzalo z rukou pedagogů a ředitele školy pamětní listy, fotografie a květiny.
Výstava absolventských prací v minulých letech probíhala tradičně v prostorách Základní umělecké školy, ale vzhledem k letošnímu počtu žáků těchto cyklů a objemu prací, se Výstavní síň Albína Poláška ukázala být tím nejlepším místem pro prezentaci jejich tvorby. Podpořit mladé umělce přišli nejen rodiče a prarodiče, ale také řada kamarádů a přátel. Program této slavnostní vernisáže probíhal ve velmi příjemné atmosféře, a to také díky doprovodnému programu, který si připravili žáci hudebního oboru ZUŠ. V úvodu vernisáže za klavírního doprovodu Karolíny Anny Schindlerové zazpívala slavnou Bohemian Rhapsody Aneta Rozumková. Další dva hudební vstupy už se nesly v lehce bigbítovějším duchu v podání Karla Kuči, Marka Šmahlíka a jednoho z absolventů Šimona Fojtíka.
K vidění jsou různé výtvarné techniky od studijní kresby, přes malbu, keramiku, počítačovou grafiku až po animovaný film. Snahou obou pedagogů výtvarného oboru Romany Kubešové a Zdeňka Jalůvky je, aby svým žákům v rámci výuky poskytli co nejpestřejší a nejzajímavější možnosti tvorby. Část prací, které jsou na této výstavě k vidění, vznikly jako parafráze slavných uměleckých děl a během měsíce června by se měly přesunout na výtvarnou přehlídku do Galerie výtvarného umění v Ostravě.
"Já bych chtěl popřát všem absolventům, aby ta jejich výtvarná práce a ten jejich výtvarný svět je bavil a pokud se rozhodnou, že dnešní poslední školní rok je tou metou, které chtěli dosáhnout, tak aby si ten výtvarný svět nechali třeba alespoň jako koníčka. A pokud se rozhodnou tvořit dál, tak aby jim ta práce dělala radost, a aby dělala radost i divákům, jako je tomu dnes na této výstavě," řekl Vladimír Vondráček ředitel Základní umělecké školy ve Frenštátě pod Radhoštěm. Následně si všichni absolventi převzali z rukou pedagogů výtvarného oboru pamětní listy, fotografie a květiny a zapózovali přítomným fotoaparátům, mobilním telefonům a kamerám na společné foto.
Výstava bude v prostorách Výstavní síně Albína Poláška v Domě kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm k vidění až do 5. května 2023 každý všední den kromě středy vždy od 9 do 17 hodin. Absolventské práce následně vystřídá interaktivní výstava pro celou rodinu s názvem Retrosbírky.
Foto: David Šrubař
V pátek 9.12.2022 náš sbor SENZABAND, pod vedením paní učitelky Věry Marhevské a za klavírního doprovodu pana ředitele Vladimíra Vondráčka, zpříjemnil adventní čas klientům jak v Domově Hortenzie, tak i v Domově s pečovatelskou službou ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Ve čtvrtek 8.12.2022 navštívil náš Koncert žáků Mikuláš za doprovodu Čerta a Anděla.
Kdo přišel v úterý 6. prosince 2022 do velkého sálu frenštátského Domu kultury na tradiční cimbálovou muziku, byl překvapen. Kapela Cimballica odehrála jak tradiční folklórní kusy, tak skvělé aranže filmové hudby a rockových hitů ve virtuózním provedení a nabídla tak divákům jedním slovem zážitek, na který se nezapomíná.
V rámci programu pomáháme talentům v úvodu tohoto slavnostně laděného večera vystoupila tentokrát trojice opravdu výjimečných muzikantů. Pod heslem hraje celá rodina se frenštátskému publiku představily hrou na cimbál sestry Markéta a Anna Strakošovy a obě na kontrabas doprovodil jejich tatínek Dušan Strakoš. Markéta i Anna jsou žačky frenštátské Základní umělecké školy a divákům zahrály lidovou píseň Dyž sem byl ve Frenštátě v úpravě pro dva cimbály a kontrabas. Program připravil pan učitel Adam Ramdan.
Vážený pane řediteli, milí laskaví přátelé ze ZUŠ,
velmi Vás zdravím a chci moc poděkovat za krásný podvečer, za velkou podporu, za ochotu podporovat dobré věci.
Bylo to úžasný zážitek, a to nejen hudební, výborní byli i mladí uvaděči koncertu, všechny děti, a vůbec Vy všichni. Moc nás těší, že jste se rozhodli podpořit v rámci Laskavce právě rodiny s dětmi se zrakovým či kombinovaným postižením a ranou péči pro ně – v našem regionu. Je to pro nás velká pomoc v těchto všelijak náročných časech.
Za celý tým rané péče velmi zdraví
Kristina Mezníková
Spolupráce s Domem kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm
Je již nepsanou tradicí, že se naši žáci zapojují do aktivit organizovaných v prostorách Domu kultury a naposledy byli viděni a slyšeni na vernisáži výstavy Pavla Strnadela 1. 11. 2022 a před Abonentním koncertem 20. 9. 2022
Žáci ZUŠ se zúčastnili Pražského harfového festivalu v prostorách Pražské konzervatoře ve dnech 14.10. - 15.10.2022, kde se aktivně zapojili do workshopu s hráčem na háčkovou harfu Tristanem Le Govic a vyslechli si koncert a masterclass se světoznámou hráčku na klasickou pedálovou harfu paní Isabelle Moretti.
Koncert absolventů ZUŠ 23. 9. 2022
Frenštát slyšel výkon světového formátu, který byl po zásluze odměněn dlouhotrvajícím potleskem ve stoje. Takto publikum odměnilo Smetanovo trio, které v úterý 7. září 2021 svým koncertem slavnostně uzavřelo osmou koncertní sezónu ve Frenštátě pod Radhoštěm.
V rámci programu Pomáháme talentům v úvodu koncertu pravidelně vystupují talentovaní žáci frenštátské Základní umělecké školy. Tentokrát se frenštátskému publiku hrou na příčnou flétnu představila Anežka Dudková. Za klavírního doprovodu Marcela Liptáka zazněla ruská cikánská píseň op. 462 pro flétnu a klavír autora Wilhelma Poppa. Poté už pódium patřilo Smetanovu triu, které vystoupilo ve složení Jitka Čechová, Jan Talich a Jan Páleníček. Návštěvníci měli možnost slyšet klavírní tria Vítězslava Nováka, Bohuslava Martinů a Bedřicha Smetany. Koncert se nesl v duchu jedinečné virtuozity všech protagonistů, rámované hlubokým citem a pokorou komorního projevu. Jedinečně vystavěné hudební fráze klavíru, houslí a violoncella se prolínaly s takovou podmanivostí, že při pomalých větách v sále nikdo ani nedýchal. "Jedním slovem úžasné," tak koncert zhodnotil houslista Jiří Jahoda, primárius Moravského klavírního tria a dramaturg abonentních cyklů. Také Jan Páleníček nešetřil slovy chvály nejen na publikum, ale také na prostor a akustiku velkého sálu Domu kultury.
Herbie Hancock nám tradičně osobně poděkoval za organizaci akce k oslavám Mezinárodního dne jazzu, který jsme slavili na Rekovicích ...
V pátek 30. 4. od 18:00 hodin vysíláme z Rekovic slavnostní díl živého streamu FRENŠTÁT PO ZITIVNÍ
A opravdu se máte na co těšit!
Společně s námi oslavíte Mezinárodní Den jazzu 30. 4. 2021 v krásném prostředí restaurace Rekovice na Horečkách, kde bude naším hudebním hostem oceňovaná pianistka, skladatelka, zpěvačka BEATA HLAVENKOVÁ. Ke světovým oslavám připojíme také povídání se zajímavými hosty, kteří svou činností dalece překročili hranice Frenštátu: navštíví nás dva mladí ilustrátoři ARWEN GAIA HUBÁLKOVÁ a ŠTĚPÁN ONDŘEJKA, kteří svými krásnými ilustracemi přispěli do českého vydání čerstvé knížky britské spisovatelky J. K. Rowlingové. Odvysíláme také rozhovor Mariana Žárského se sinoložkou a cestovatelkou BARBOROU STACHUROVOU o Číně. Samozřejmě nebude chybět další díl z cyklu dokumentárního cyklu o zajímavých místech či lidech Frenštátska s názvem "Po Stopách", tentokrát na téma Pohorská jednota Radhošť. A protože na 29. duben připadají také oslavy Mezinárodního dne tance, shlédneme i taneční videa Centra volnočasových aktivit Astra a ZUŠ ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Pořadem provází:
Marian Friedl a Zuzana Kalinová
Náš Frenštát po Zitivní, Vaše pilulka proti Blbé ná Ladě!
Sledujte na:
Frenštát po Zitivní, díl 5. můžete ve Frenštátě p. R. sledovat také na programu TV Beskyd v kabelové síti Vodafone (dříve UPC).
Letošní rok 2020 neumožnil uspořádat tradiční Vánoční koncert ZUŠ,
tedy jsme se rozhodli k malému ohlédnutí za uplynulým časem v podobě
online streamovaného programu videozáznamů ze života naší školy.
Naše škola vysílala online-stream pro klienty Hospicu ve Frýdku Místku.
Učíme se jinak, sdílíme se jinak, používáme technologie možná mnohem smysluplněji, efektivněji a vědoměji než dříve?
Reportáž o distanční výuce na naší škole :-)
Zveme Vás na virtuální výstavu prací
absolventů Výtvarného oboru
na našich stránkách Facebooku ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm - zde